Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Paralardaki Sert Düşüş ABD’li Düzenleyicilerin Endişelerini Artırıyor

Bitcoin’in bir günde 15.000 dolar düşüşü yeni mevzuat çalışmalarını hızlandırabilir.
Kripto Paralardaki Sert Düşüş ABD’li Düzenleyicilerin Endişelerini Artırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralara ilişkin düzenleyicilerin çalışmaları son dönemde hız kazanıyor. Pek çok farklı ülkede piyasaya yönelik regülasyonlar olduğu biliniyor. Son günlerde Bitcoin’in düşüşünü hızlandırması ve volatilitenin yükselmesi, düzenleyicilerin endişesini artırıyor. BTC son bir haftada sahip olduğu değeri %25’ini kaybetti.

ABD düzenleyicileri ve kanun koyucular, Bitcoin fiyatlarının bir noktada 15.000 dolar düşmesi ile beraber dijital varlıklar için yeni bir mevzuatı gözden geçiriyor olabilir. Washington’un mali düzenleyicileri dalgalı piyasaları nasıl düzenleyeceklerini tam olarak belirlemiş değil.

Mevcut Düzenlemelerde Eksiklikler Var

Mevcut Düzenlemelerde Eksiklikler Var

Federal Rezerv Denetim Başkan Yardımcısı Randal Quarles, yürürlükte olan düzenlemelerin eksiklikleri olduğunu belirtiyor. Quarles federal kurumların gerekli düzenlemeleri uygulamaya koyması için zamana ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

ABD’li yetkililer piyasa manipülasyonu, kara para aklama ve fidye yazılımı saldırılarındaki artan eğilim gibi merkezi olmayan dijital varlıklarla ilişkili yasadışı faaliyetleri incelemeyi sürdürüyor.

Bitcoin ve kripto para piyasaları değişken bir yapıya sahip ve bu büyüklükteki büyük düzeltmeler bu kadar hızlı yükselişlerden sonra beklenen bir durum haline geldi. Finansal düzenleyiciler ise bu noktada endişelerini artırmayı sürdürüyor.

Bu ayın başlarında, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, milletvekillerine yapılacak değişikliklere dair bazı açıklamalarda bulunmuştu. Yapılacak değişiklik ile SEC’e kripto para borsaları üzerinde denetleme yetkisi verilebilir.

Bitcoin’in son derece spekülatif doğası hakkında yorum yapan Gensler, “sıfıra gidebilir ya da yükselebilir ve doğası budur” sözlerini kullanarak, mevcut sistemde düzenleme ve yatırımcı koruması açısından bir boşluk olduğunu ifade etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%