Yatırım yapmaya başla!

Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Olur?

Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Olur?

Yaygın bir şekilde hizmetlerini sürdüren bankaların en önemli kalemi kredilerdir. Hem bankaların gelirleri açısından hem de ekonomik açıdan öneme sahiptir. Aynı şekilde müşteriler içinde çeşitli ihtiyaçlarının giderilmesini sağlayarak herkes için yararı mevcuttur. Şöyle ki krediler; bankaların müşterilere uyguladığı faiz oranı karşılığında gelir elde etmesini sağlar. Ekonomik açıdan ise faiz oranlarındaki oynamalar müşterilerin taleplerini ve arzlarını etkileyeceği için müdahalede bulunulur. Yani ekonomik müdahale araçlarından biri de kredilerdir. Müşteriler için de ihtiyaçlarını özellikle yüksek miktarlı ihtiyaçlarını karşılaması için iyi bir seçenektir.

İlgili İçerik:
Banka Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmak Gerekiyor?

Krediler birçok konuda yarar sağlayabildiği gibi zarar da sağlayabilir. Özellikle doğru kullanılmayan ve planlanmayan krediler, sonraki zamanlarda başa bela olabilmektedir. Bunun genel sorunu ise kredi kullanılırken doğru belirlenmeler yapılamamasıdır. Tutar konusunda, ihtiyacın belirlenmesi aşamasında, taksitlerin ayarlanması şeklinde birçok konuda hatalar yapılabilmektedir. Bunun sonucunda da ödeme sırasında sıkıntılar yaşanır ve kredilerin gecikmeye kalmaması için insanlar kendilerini paralarlar. Çünkü kredi ödemesinde yaşanan bir gecikme, müşterinin doğrudan kredi notuna olumsuz olarak etki edecektir. Bu durumda da bankalardan yararlanmak istediği bir sonraki hizmetlerde sıkıntı yaşayacaktır.

İşte müşteriler bu duruma düştüğünde kredilerinin yapılandırması gerektiğini bilmelidirler. Kredi yapılandırma; kredinin faiz oranının, vadesinin, taksit sayısının ve ödeme tutarının tekrardan düzenlenmesi demektir. Kredi ödemelerinizde yaşadığınız bir sıkıntı ile planlama yaparsınız. Sonucunda ortadan kalkar ve kredi notunun düşmesine de engel olunur. Bu yüzden kredi yapılandırma olayı oldukça önemlidir. Diğer bir yapılandırma konusu ise bankalar arasında değişkenlik gösterilen faiz oranlarıdır. Değişen faiz oranlarının olası masraflarından ve ödemelerinden kurtulmak için o dönemlerde de yapılandırma seçeneğine gidilir. Bu iki seçeneği ayrı ayrı inceleyelim.

Kredi Taksitlerini Ödemede Zorlanıldığında

Kredi Taksitlerini Ödemede ZorlanıldığındaKredi kullandınız ve aylık ödemelerinize başladınız. Daha sonra artı çıkan masraflar ya da kredinin en baştan yanlış planlanması gibi seçeneklerden dolayı ödemelerde sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz. Bundan dolayı da kredilerinizi yapılandırmanız en doğrusudur. Fakat bunun kararını vermeden önce kredi ödemelerinize göz gezdirmelisiniz. Yani 2 ay ödeme de sıkıntı yaşadınız diye yapılandırmaya gerek kalmayabilir. söylemek istediğim; üstesinden gelinebilecek ödeme zorluklarında hele de faiz oranları yüksek ise kredinizi yapılandırmayabilirsiniz.

Fakat ödeme zorluğunuz birkaç ayın üzerinde devam ediyorsa ve herhangi bir kalıcı çözüm bulamamışsanız yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Ülkemizde de bu yönlü yapılandırma işlemi hayli fazladır. İşte bunun sebebi başta bahsettiğim gibi kredilerin yanlış ve plansız kullanılmasıdır. Çünkü kredi kullanılırken nelere dikkat edilir konusuna çoğu kimse önem vermemektedir. Durum böyle olunca da ödemelerde sıkıntılar yaşanıyor. Kredi yapılandırma olayı bankalar açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden insanların sıkıntılı dönemlerinde, yapılandırma yoluna başvurması önemlidir.

Yapılandırma işlemini yapmak için yasal takibe düşmemeye özen gösterin. Daha sonra borçlarınızı, aylık düzenli ödemelerinizi ve net gelirinizi değerlendirmeye alın. Aylık zorunlu ihtiyaçlarınızı ve ödemelerinizi çıkardıktan sonra kalan miktara göre kredi yapılandırmanızı gerçekleştirin. Bunun için kendi bankanıza başvurabildiğiniz gibi diğer bankaları da kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken yine yeni kredi kullanıyormuş gibi araştırma ve plan oluşturmalısınız. Uygun faiz oranı, masraf ya da diğer seçenekleri değerlendirmelisiniz. Daha sonra diğer bankadaki kredinizi kapatmak istediğinizi söyleyecek ve işlemleri başlatacaksınız. Eğer aynı bankada yapılandırma işlemi yapmak istiyorsanız da bankanızla bu durumu görüşmeniz ve gerekli işlemleri başlatmanız gerekir.

Faiz Oranları Değiştiğinde

Faiz Oranları Değiştiğindeİnsanların yapılandırma ile uğraşması biraz canını sıkar. Çünkü yeni bir kredi kullanıyormuş gibi işlemleri vardır. Bu sebeple yapılandırma işlemiyle çok fazla kişi uğraşmaz. Ya kredisini ödeyemeyen, sıkıntı yaşayan ve kredi notunu düşürmek istemeyen kişiler yapılandırma yoluna gider. Banka kredi notu nedir, nasıl ve neye göre hesaplanır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın. Diğer açıdan baktığımızda da faiz oranları değiştiğinde ve avantajlı duruma düştüğünde, müşteriler yapılandırma yoluna giderler. Bunun için çok kişi uğraşmasa da aslında krediler açısından ciddi kazançlar elde edilebiliyor. Bu sebeple aslında krediniz açık olduğu ve ödemesini yaptığınız sürece, bunları kontrol etmeli ve gerekirse vaktinizi ayırarak, yapılandırma işlemini yapmalısınız.

Sizin kredi kullandığınız dönemde en iyi seçenek kullandığınız kredi olabilir. Fakat değişen koşullarla birlikte faiz oranlarında da zamanla değişiklikler meydana gelir. Bu sebepten kredi ödemeniz süresince, faiz oranlarını kontrol etmeli ve daha uygun seçenekler gördüğünüzde, mutlaka değerlendirmelisiniz. Çünkü bu şekilde bir yol izlerseniz, ödeyeceğiniz masrafları, faiz ödemelerini düşürebilirsiniz. Bunun için size bankacı bir arkadaşımdan bahsetmek istiyorum. Kendisi ev kredisi yani konut kredisi çekmişti. Zaten işi gereği sürekli faiz oranlarıyla alakalıydı. Kredi faiz oranlarını takip ederek 5 yıl içerisinde 6 defa kredi yapılandırması yaptı. Bankalar arasında kredisini sürekli taşıyarak, ödemesi gereken faiz oranından 6.000 TL düşürülmesini sağladı.

Gördüğünüz üzere kredilerde yaşanan faiz oranlarında ki değişikliği kullanmayı bilen kişiler, ciddi derecede ödemelerden kurtulmaktadır. Bu sebeple yapılandırma işlemini görmezden gelmeyiniz. Birazcık ilgili ve sabırlı olarak işlemlerinizi yapınız. Sonucunda da ciddi kazançlarınız olduğunu siz de göreceksiniz. Fakat bunun değerlendirmesini de doğru yapmanızda fayda vardır. Güncel olan faiz oranları iyi mi, ne kazandıracak ya da ne kaybettirecek şeklinde değerlendirmeler yapmanız önemlidir. Yaptığınız değerlendirmeler sonucunda da kredileriniz için bir karar alır ve uygulamaya geçersiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum