Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hangimizin ihtiyacı yok? Ya da ihtiyaç biten bir şey midir? Bir düşünün bakalım ihtiyaçlarınızı sınırlayabilecek misiniz? Biri çözüldüğünde hemen arkasından bir diğeri gelmez mi? Bu böyle sürüp giden sonsuz bir şeydir. İhtiyaçlar hiç bitmez hep vardırlar. Zaten bu yüzden çalışıyoruz ve para kazanıyoruz. Bitmeyen ihtiyaçları tatmin etmek için. İşte bazı ihtiyaçlarımızda, isteklerimizde ya da hayallerimizde aylık gelirimizin, birikimlerimizin yetemediği durumlar ortaya çıkar. Buralarda da yardımımıza bankalar koşar. Bildiğiniz üzere bankalar kredi hizmetleri ile çoğu kişinin ihtiyaç, istek, hayal gibi gerçekleştirmek istediği durumları mümkün kılar. Kimi arabası kimi evi kimi de bazı gereksinimlerinin giderilmesini ister. Bu tür durumlarda da genelde kredilere başvurulur.

Kredi başvurusu yaparken çoğumuz bilinçsizce hareket ederiz. Yapılması gereken bazı durumları göz ardı eder ve herhangi bankaya gider krediyi kullanırız. İşte o zaman hayallerimiz olduğundan pahalıya gelebilir. Kredi seçenekleri oldukça fazladır. Bu yüzden size en uygun krediyi seçebilmeniz gereklidir. Bu durumda da karşınıza kredi kullanırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor konusu çıkar. Kredi kullanmak ve isteklerinize kavuşmak istiyorsanız, ben de size yardımcı olmaya çalışacağım. Eğer aşağıda sıralayacaklarımı dikkate alırsanız, kredilerinizi daha bilinçli kullanmış olur ve karşılaşabileceğiniz olumsuzlukları minimuma indirmiş olursunuz.

Kredi kullanırken nelere dikkat etmek ve değerlendirmek gerekiyormuş inceleyelim:

Bütçe Kontrolü Yapmalısınız

Bütçe Kontrolü YapmalısınızKredi kullanmaya karar verdiyseniz eğer, öncelikle bütçe planlaması yapmalısınız. Gelir ve giderlerinizin kontrolünü gerçekleştirmelisiniz. Eğer finansal durumunuzun uygunluğu konusunda şüpheleriniz varsa, nasıl iyileştirirsiniz araştırmalısınız. Finansal durumunuzu iyileştirmeniz için dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bilgiyi buradan alabilirsiniz. Daha sonra kredi için ayırabileceğiniz bir tutar var mıdır, kontrol etmelisiniz. Kullanmak istediğiniz kredi rakamınızı bunun sonucunda belirlemeniz en doğrusudur. Böylelikle isteklerinizi yerine getirirken ödemelerinizde de sıkıntıya düşmezsiniz. Genelde kredi kullanacak ihtiyaç sahiplerinin yaptığı hatalardan biri bütçe kontrolü gerçekleştirmemeleridir. Sonuç odaklı ilerleyen müşteriler bu konuya dikkat etmeden bütçesine göre kredi kullanmamaktadır. Bu yüzden kredi ödemelerini gerçekleştirirken, eksiye düşerek daha büyük sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalırlar.

Genel Ekonomik Faktörlerle Birlikte Kredi Piyasalarını Değerlendirin

Genel Ekonomik Faktörlerle Birlikte Kredi Piyasalarını DeğerlendirinKredi kullanmadan önce ekonomik faktörlerin incelemesini yapın. Merkez Bankası politikalarını inceleyin. Çünkü merkez bankası faiz üzerinden birçok ekonomik düzeni sağlamaya çalışır. Böylelikle faizlerin oranlarının değişimleri gerçekleşir. Bu durum bankalara yansır ve bankalar da kredilere yansıtır. Durum böyle olunca da kredi faizlerinin ne olacağı konusunda araştırmalar gerçekleştirmeniz şarttır. Bu tür araştırmalar sonucunda kredi kullanıp kullanmayacağınıza karar vermelisiniz. Yüksek faiz oranlarından kredi kullanmanız, geri ödediğiniz paraların daha çok olmasına neden olur. Bunu hiç birimiz istemeyiz herhalde?

Kredi Notunuzu Değerlendirin

Kredi Notunuzu DeğerlendirinBildiğiniz üzere bankalar kredi verirken, doğrudan sizin kredi notunuza bakıyorlar. Kredi notunun birçok değişkeni mevcutken bunun iyi durumda olması gereklidir. Bu yüzden kredi notunuzu kontrol etmeniz ve bu değerlendirmeyi yüksek tutmaya çalışmalısınız. Eğer kredi notunuz kötü ise kredi kullanımı sizin için suya düşebilir. Çünkü bankalar için riskli müşteri portföyünde bulunursunuz ve bu durumda sizin kredi kullanmanızı etkiler. Bu yüzden kredi notu nasıl yükseltilir bilerek, bankalarla aranızı iyi tutmalısınız. Sonucunda da istediğiniz zaman kredi kullanımınızı daha rahat gerçekleştirirsiniz.

Kredi Kullanılacak Banka Araştırması Yapın

Kredi Kullanılacak Banka Araştırması YapınEğer özellikle tercih ettiğiniz bir banka yoksa, mutlaka bankacılık sektörünü araştırmalısınız. Bankalar arasında gerçekleşen rekabetten dolayı sürekli kampanyalar ve farklı çeşitlerde krediler mevcuttur. İhtiyacınız doğrultusunda, her bankada bunları araştırmanız ve size en iyi fırsatı sunan bankayı tercih etmeniz önemlidir. Bunu gerçekleştirmek inanın çok kolay. Uzun vakitlerinizi alacağını düşünmüyorum. Sadece bankaların internet sitelerine girerek o dönemde mevcut olan fırsatları değerlendireceksiniz. Karşılaştırmalı eleme yöntemi ile de banka sayınızı düşürerek gidecek ve sizin için en iyi bankaya ulaşacaksınız.

Faiz Oranı gibi Kredi Masraflarını Ayrıca İnceleyin

Faiz Oranı gibi Kredi Masraflarını Ayrıca İnceleyinBankaların incelemelerini yaparken fırsatların yanında bakmanız geren en önemli faktör faiz oranlarıdır. Size en uygun faiz oranını veren bankayı seçmeniz elbette ki en doğalıdır. Fakat sadece buna bakmanız doğru olmaz. Çünkü kredilerde tek belirleyici masraf, faiz oranları değildir. Dosya masrafı, komisyon ve kredinizin türüne göre çıkacak diğer masrafları kontrol etmelisiniz. Ayrıca bunlara bakarken ayrı ayrı bakmak elbette önemlidir. Ama tüm bu masrafların toplam yıllık bazındaki maliyetine de bakmanız gereklidir. Çünkü aylık maliyette düşük görünen oranlar, yıllık maliyette daha yüksek olabilir. Genelde de önerilen, yıllık maliyet açısından düşük olan kredileri değerlendirmektir. Banka seçiminizi yaparken bu koşullara da dikkat etmeniz en doğrusudur.

Kullanacağınız Kredinin Vadesini Kendinize Göre Belirleyin

Kullanacağınız Kredinin Vadesini Kendinize Göre BelirleyinUnutmayın, kredi vadesi uzadıkça masrafınız artacaktır. Genelde kredi vadeleri belirlenirken, aylık ödemelerinin düşük olmasını isteyen müşteriler bu konuda biraz yanlış yapmaktadır. Bunun yerine bütçe planlamalarını gerçekleştirirken, kredi tutarında ödeyebilecekleri en yüksek rakamı belirlemeliler. Bu rakama göre kredi vadelerini oluşturmaları en doğrusudur. Yani kredilere en uzun vade, en yüksek rakam olarak bakmamalıyız. Ödenebilecek en yüksek rakam ve ihtiyaç duyulan en düşük tutar olarak kredi kullanım yoluna çıkarsanız, daha kazançlı olursunuz. Bu yüzden kredi vadenizi belirlerken bu durumlara özen göstermelisiniz.

Kredilerde Bankaların Öne Sürdüğü Sigorta Masraflarını Kontrol Edin

Kredilerde Bankaların Öne Sürdüğü Sigorta Masraflarını Kontrol EdinBankalar kendilerini garantiye almak için bazı müşterilerden sigorta ister. Müşterinin kredisini ödememesi durumunda ortaya çıkabilecek zarardan kurtulmak için istenen bu sigortaların masraflarını kontrol etmenizde fayda vardır. Hatta sıkı pazarlıklar yaparak bu sigortalardan vazgeçirmeye çalışabilirsiniz. Her krediye uygulanan sigorta ya da sigortalar farklıdır. Sizin kullanmanız gereken kredi türünde sigorta mecburi mi önce bunu araştırın. Daha sonra da bunları en az masrafla nasıl gerçekleştirebilirsiniz kontrol ederek, bankaya ödeyeceğiniz komisyon masraflarını düşürün.

Kredi Kullanırken Diğer Hizmetlere Dikkat Edin

Kredi Kullanırken Diğer Hizmetlere Dikkat EdinKredi kullanımınızı gerçekleştirirken bazı bankaların sıklıkla yaptığı bir durum vardır. O da yanında alternatif hizmetleri pazarlamaktır. Bu durum ise size haber vererek yapılabildiği gibi haber vermeden de yapılabilir. Bu yüzden anlaşmalarınıza dikkat edin ve ne imzaladığınızı gözden geçirin. Eğer kredi dışında ek hizmetlerde mevcut ise ve siz bu hizmetten faydalanmak istemiyorsanız, bunu bankacınıza bildirerek iptal etmesini isteyin. Çünkü istemediğiniz hizmeti size sunmaları ileride ek masraflara yol açabilir ve bu durum sizin canınızı sıkabilir. Böyle durumlarla karşılaşmak yerine baştan kontrollü olmanızda fayda vardır.

Kredi Sözleşmesini Okumayı Atlamayın

Kredi Sözleşmesini Okumayı AtlamayınMaalesef biz Türk insanlarının okumadan imzalama alışkanlığı ciddi oranda yüksektir. Bir anlaşma yaparken karşımızdakine koşulsuz güveniriz ve hiç okumadan imzalarız. Bunu yapmamalısınız. İmzanın önemini anlatmama gerek yoktur herhalde. Bu yüzden ne imzaladığınızı, sizi hangi sorumlulukların altına soktuklarını bilmelisiniz. Eğer aklınıza takılan maddeler var ise bunları mutlaka bankacınızla paylaşın ve açıklamasını isteyin. Sözleşme de tam anlamıyla kafanıza yattığında imzanızı atın. Ama okumadan asla imzalamayın!

Elinizde Bulunan Kredi Kullanım Belgelerini Saklayın

Elinizde Bulunan Kredi Kullanım Belgelerini SaklayınBankanıza, kredi türünüze karar verdikten ve gerekli evrakları tamamladıktan sonra kredi kullanımınız gerçekleşir. Bunun sonucunda da banka size kredinize ilişkin evraklar verir. Eğer vermeyi atlarsa da mutlaka siz isteyin. Kredi sözleşmesi örneği, ödeme planı örneği, katlandığınız diğer masrafları gösteren belge gibi evraklar önemlidir. Bunları kredinizin ödemesi bitene ve bankadan krediniz ödenmiştir belgesi alana kadar saklamalısınız. Çünkü kredinizle ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda elinizdeki evraklardan başka dayanağınız olmayacaktır. Düzenli ödemelerinizin belgesini de saklamanızda fayda vardır. Eğer internet bankacılığı kullanarak ödemelerinizi gerçekleştirecekseniz, zaten orada ödeme günlerinizi ve tutarlarınızı göreceksiniz. Bu konuda aklınızda bir soru işareti kalmasın.

Kredi Piyasalarını Sürekli Takip Edin

Kredi Piyasalarını Sürekli Takip EdinKredinizi kullandınız, paranız hesabınıza yattı ve kullanımını gerçekleştirdiniz. Düzenli ödemelerinizin de farkındasınız ve elinizde bulunan tabloya göre ödemelerinizi yapacaksınız. İşim bitti diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü faiz oranlarının değişimleri, bankalarda yaşanan kredi avantajları sizin bunları takip etmenizi gerektirecektir. Eğer kullandığınız krediden daha avantajlısını görürseniz, gerekli hesaplamaları yapmalı ve mevcut kredinizi kapatıp yeni kredi almanızın size olan faydasını belirlemelisiniz. Burada bir nevi kredi yapılandırması yapacaksınız. Bu tamamen sizin rasyonel davranışınıza kalmıştır. Ama piyasaları takip etmeyi bırakmamanız ve faiz oranları hakkında sürekli bilgi sahibi olmanız önemlidir. Kredinizi yapılandırmak ya da düzelttirmek size kalmıştır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum