Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartı Tercihinde Yardımcı Olacak Bilgiler

Kredi Kartı Tercihinde Yardımcı Olacak Bilgiler

Önceki yazılarımızda kredi kartı kullanımının öneminden, avantajlarından ve kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Kredi kartı kullanımının bir adım öncesi ise hangi kredi kartını kullanacağınıza karar vermektir. Hem sizi hem de bütçenizi zorlamayan bir kredi kartı istiyorsanız, almadan önce mümkün olduğunca çok araştırma yapmalısınız. Örneğin; sık seyahat ediyorsanız, mil biriktiren kredi kartlarını tercih ederseniz, sonraki uçuşlarınızı bedavaya getirebilirsiniz. Eğer alışverişlerinizi devamlı kredi kartınızla yapıyorsanız, harcadıkça puan kazandıran bir kart seçebilirsiniz. Bu nedenle, kredi kartı seçiminiz oldukça önem taşımakta.

Kredi kartı seçiminde rol oynayan bankalarda bulunması gereken özellikleri birlikte inceleyelim:

Yıllık Kart Ücreti

Yıllık Kart ÜcretiBazı bankalar; kredi kartları için yıllık aidat almazken, bazılarında ise bu ücret kart özelliklerine göre 200 TL’ye ulaşmakta. Küçük bir rakam olsa da harcama yapmadığınız halde ödeme yapmanız fazlasıyla can sıkıcı bir hal alabiliyor. Çoğu banka, yıllık aidatı size geri veriyor ya da birikmiş puanlarınızla aidatınızı ödemenizde kolaylık sağlıyor da olsa bu aidatı ödemek istememeniz gayet normal. Kredi kartı yıllık ücretinin geri alınıp alınamayacağı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bazı bankalarda aidatsız kredi kartı bulabilmek de mümkün; ancak bu kartlarla sunulan çoğu ekstra ürün ve hizmetlerden yararlanamıyorsunuz. Hem avantajı bol hem de yıllık aidat ödemeden kart sahibi olmak istiyorsanız, bankanızla doğrudan iletişime geçmeniz en mantıklısı olacaktır. Seçtiğiniz banka; rakip bankalarla müşteri kazanma yarışı içerisinde olduğundan sizi kaybetme riskine girmeyecek, büyük ihtimalle de kart ücreti olmadan kredi kartı sahibi olmanıza olanak tanıyacaktır.

Puan veya Bonus Biriktirme

Puan veya Bonus BiriktirmeYaptığınız harcamalar sonucunda kredi kartınızda biriken puanlarla indirimli hatta bedava alışverişler yapabilirsiniz. Kredi kartınızı seçerken önemli olan kriterlerden biri de bankanızın puan biriktirme sisteminin nasıl olduğu ve anlaşmalı olduğu kurumların fazla olup olmadığı. Eğer anlaşmalı olduğu alışveriş yerleri çok değilse, daha az puan biriktirmiş olursunuz. Düzenli olarak alışveriş yaptığınız marketlerin ve mağazaların adını yazdığınızda, en çok hangi bankanın anlaşması varsa kredi kartı seçimini o bankadan yana kullanmalısınız. Sürekli olarak uçak seyahati yapan biriyseniz, uçuş yaptığınız yerlere göre mil puanı biriktiren kredi kartını seçmeniz yararınıza olacaktır.

Faiz Oranları

Faiz OranlarıKredi kartlarına uygulanan faizler üçe ayrılmaktadır. Akdi faiz olarak adlandırılan alışveriş faizi, asgari dönem borcunuzu ödemediğinizde uygulanan gecikme faizi ise asgari tutarın ödenmediği her gün, toplam borcunuza işlenir. Bunların dışında bir de nakit avans faizi vardır. Çok zor durumda kalmadıkça kullanılmaması gereken kredi kartından nakit avans çekimi için faiz oranları bankadan bankaya göre değişse de her bankanın faiz oranları oldukça yüksektir. Nakit avans kullanımıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Kredi kartı sahibi olduğunuzda borcunuzu ödeme güçlüğü çekebilirsiniz. Böyle durumlarda, borcunuza işlenecek faiz oranlarının en düşüğü hangi bankadaysa o bankadan kredi kartı almak doğru bir seçim olacaktır.

Kredi Kartı Kampanyaları

Kredi Kartı KampanyalarıAlışveriş yaptığınız mağazalarda, kasaların hemen yanında hangi kredi kartına, kaç taksit yapıldığını görebilirsiniz. İşlem hacmi büyük olan bankaların vade farksız daha fazla taksit imkanı sağlaması, kredi kartı seçiminde oldukça önemlidir. Beyaz eşya ve cep telefonu gibi yüklü elektronik alışverişlerinizde taksitle ödeme şansının fazla olması, hem bütçenizi sarsmadan alışveriş yapmanıza hem de diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabilmenize olanak sağlar. Aynı zamanda bankaların kampanyalarını internet sitelerinden ya da televizyonlardan takip ettiğinizde, yaptığınız alışverişlerde daha fazla puan kazanabilirsiniz. Bu durumda, kredi kartını kullanmak istediğiniz bankanın kampanyalarının sıklığına ve hangi iş yerleriyle anlaşmalı olduğuna bakmanızda fayda var.

Banka Sistemine Duyulan Güven

Banka Sistemine Duyulan GüvenOnline alışveriş yaparken güvenli e-ticaret sitelerini seçmelisiniz. Peki ya kredi kartı sisteminizin güvenilir olup olmadığını düşündünüz mü? Ülkemizdeki çoğu banka, kredi kartı ödeme sistemlerinde Visa ve MasterCard kullanmakta. Bu iki finans kuruluşu dünyaya yön verdikleri için ürettikleri her şeyin kusursuza yakın olması, beklenen bir durum. Bu iki finans devinin arasındaki farklara önceki yazımızda yer vermiştik. Sundukları 3D Secure teknolojisiyle, bankaların da güvenini kazanan bu iki şirket; tüketiciler için pek bir fark taşımamakta. Önemli olan, bankaların teknolojiyi ne kadar müşterilerine sunabildiği.

Gecenin bir yarısı uyku tutmadığında ya da indirimdeki ürünü kaçırmak istemediğinizde kredi kartınızla alışveriş yapabilmeniz önemli bir kriterdir. Günün herhangi bir saatinde provizyon onayı alabilmeniz ve rahatça alışveriş yapabilmeniz için kredi kartınızı dikkatli seçmelisiniz. Bankalar, bu konuda açıkça bilgi vermeyebilir; fakat müşteri temsilcisiyle gidip konuştuğunuzda ya da bankaların internet sitelerine göz attığınızda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Bütün bunların yanında, bir kredi kartı sahibi olduğunuzda telefon ve internet bankacılığını sık kullanacağınızı bilmelisiniz. Hesap ekstrenizi, nakit avans çekimini hatta fatura ödemelerini bile telefon ve internet yoluyla kolayca halledebilirsiniz. Tercih edeceğiniz bankanın, müşteri hizmetlerine ulaşmada kolaylık sağlaması, internet bankacılığının basit ve anlaşılır olması sizin avantajınıza olacaktır.

Kredi kartınızı seçerken bankanızın sunduğu kampanyalar, telefon ve internet bankacılığının hızı ile güvenilirliği, taksit imkanlarının çoğu alışverişte geçerli olup olmaması ve 24 saat boyunca provizyon onayı verebilmesi önemli kriterler arasında yer almaktadır. Borcunuza yüklenecek faiz oranları da seçim yapmanızda önemli bir yere sahiptir. Bankaların müşterisi ne kadar çoksa siz de o kadar çok fırsatlardan ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Ödemelerinizi dilediğiniz yerden yapmak istediğiniz durumda, bankanın büyüklüğü burada da devreye girmektedir. Bankanın işlem hacmi ne kadar büyükse, birçok yerde ATM’lerini bulabilir ve ödemelerinizi kolayca yapabilirsiniz. Ama öncesinde kredi kartına ihtiyacınız olup olmadığını iyice düşünmeniz, yeni bir ödeme sistemi kurmak için bütçenizin yetip yetmeyeceğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum