Dolar (%0.41) 13.4313
Euro (%0.52) 15.2223
Sterlin (%0.20) 18.2458
Ons (%0.07) 1839.43
Gram (%0.65) 795.09
Çeyrek (%0.65) 1299.97
THYAO (%-0.50) 27,96
ASELS (%-0.44) 22,44
PETKM (%-0.11) 8,85
EUR/USD (%0.25) 1.13321
USD/JPY (%-0.32) 113.83
EUR/GBP (%0.30) 0.8343
Petrol (%-1.51) 84.26
Gümüş (%-0.45) 24.605
Bitcoin (%-7.83) 38775.00
Ethereum (%-8.79) 2863.25
Bist100 (%-0.21) 2,009.99

Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
02 Temmuz 2014 | 18:43 Son Güncelleme: 10.02.2017 / 15:10:36
Yorum

Kredi kartları hemen hepimizin hem ihtiyacı hem de başının belası. “Kullanımı çok gerekli mi?” diye düşünecek olursak, kimi zaman gerekli, kimi zaman zaruri. İşte bu ayrımı iyi bir şekilde yapabilmek gerekiyor. Kampanyalar, hediyelere, puanlara aldırış etmeden tamamen gerçek ihtiyaçlarınız doğrultusunda kredi kartını kullanmalısınız.

Kredi kartları çeşitli avantajlar sunmuyor değil, ama yine de bu avantajlara aldanan alışveriş tutkunlarından iseniz, kartınız yakın zamanda başınıza bela olabilir. Aldığınız maaşı tamamen kredi kartı kartına yatırıyor veya asgari ödemesini zar zor yapıyorsanız, bu noktada bir yanlış var demektir ve oturup düşünmeniz gerekiyor.

Kredi kartı sahibi olmadan önce iyice düşünmeniz lazım. Bu karta gerçekten ihtiyacınız var mı? Ödemelerini yapabilecek misiniz? Alışveriş tutkunuzla başa çıkabiliyor musunuz? Maksimum limitiniz ne olmalı? Bu tarz milyonlarca soruyu kendinize sormalısınız. Yani kartı almak ve almamak için nedenlerinizi sıralamanız gerekiyor. Kredi kartı kullanımıyla ilgili yapılan en büyük yanlışları anlatarak başlamak istiyorum.

Kredi Kartı Kullanımında Yapılan Büyük Yanlışlar

Kredi Kartı Kullanımında Yapılan YanlışlarKredi kartını, cebimde param kalsın mantığıyla yapıyorsanız en büyük hatalardan birini yapıyorsunuz demektir. Unutmayın ki, kredi kartını kullanırken yine cebinizdeki paradan harcıyorsunuz. Kredi kartı bir ödeme aracıdır ve para bugün cebinizden çıkmıyorsa hesap kesim tarihinden sonra mutlaka çıkacaktır. “Minimum ödeme tutarını öderim” düşüncesi yine yanlış bir düşüncedir ve sizi çöküşe götürür. Çünkü toplam dönem borcunuzu ödemediğiniz sürece borcunuz faizleriyle katlanarak büyüyecektir.

Kredi kartınız istediğiniz zaman nakit para çekebileceğiniz bir banka hesap kartı olarak düşünüyorsanız, yine yanılıyorsunuz demektir. Kredi kartından nakit çekimi demek bankadan kredi çekmek ve faiz ödemekle aynı konudur.

Taksit imkanları birçoğumuza sanki bedavaya ürün satın alıyormuşuz hissi verir. “Aman 10 lira, öderim ne olacak” diye düşünüyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Taksitleriniz ve yaptığınız alışveriş arttıkça öderim dediğiniz 10 lira, 100 lira veya 500 lira olacak ve maaşınız taksit miktarını ödemeye yetmeyecek. Taksitler gibi avantajlı gösterilen bir konu da puan kazanmaktır. Yaptığınız alışveriş sonucunda verilen gerçekten küçük bir puan sanki piyango çıkmış hisse yaratıyorsa, yine yanlış yoldasınız demektir.

Yanınızda nakit para taşımak istemediğiniz için kredi kartı kullanmayı tercih ediyorsanız, bütçenizi kontrol etme zorluğu yaşayacağınız için yine yanlış yapıyorsunuz demektir. Kredi kartını bu amaçla kullanmak yerine banka kartlarını bu şekilde kullanmak daha mantıklıdır.

Eğer zor zamanlar ve acil para ihtiyaçları için bir kredi kartım cüzdanımda dursun diyorsanız, bu konuda yanlış yapmak olasılığınız da çok yüksek. Alışveriş tutkunuzu bastıramadığınız zamanlar o kart size göz kırpabilir ve gereksiz, sonradan pişman olacağınız harcamalara neden olabilir. Ayrıca kartınız durduğu yerde yine cebinizden para çıkması demektir. Yıllık kullanım ücreti nedeniyle 50 liradan başlayarak yükselen ücretler ödeyebilirsiniz.

Son olarak yapılan en büyük yanlış tamamen bilinçsiz bir şekilde kredi kartını ve limitini havanız olsun diye kullanmaktır.

Kredi Kartını Doğru Kullanmak için Yapılması GerekenlerKredi Kartını Doğru Kullanmak için Yapılması Gerekenler

 • Kredi kartı almanız için gerçekten geçerli nedenlerinizi belirlemelisiniz. Bunu yaparken kendinizi kandırmayın ve yapılan yanlışlara bir kere daha göz gezdirin.
 • Kartı limiti, yıllık kullanım ücreti, taksit bilgileri, faiz oranları gibi kredi kartı ile ilgili bilgileri mutlaka edinin.
 • Kart limitinizi belirlerken aylık gelirinizin çok fazla üzerinde olmamasına dikkat edin. Unutmayın, kredi kartı yaşam standardınızı yükseltmeye yarayan bir araç değildir.
 • Kart limitinizi ayarlarken aylık kira ödemesi, tasarruf miktarı gibi durumları göz önünde bulundurmalı ve bunları gelirinizden çıkardıktan sonraki miktara göre kart limitinizi belirlemelisiniz.
 • Kredi kartını nakit para aracı olarak kullanmak yerine birikim yapmayı tercih etmelisiniz.
 • Dönem borcunuzun tamamını ödemelisiniz.
 • Küçük alışverişlerinizde kullanmak yerine elektronik eşya gibi taksit imkanı sunulan ürünlerde kullanabilirsiniz. Açık hesap yapma imkanı olmadığı durumlar söz konusudur ve dönem borcunuzu ödediğiniz sürece sorun yaşamazsınız.
 • Aylık dönem borcunu ödeyebileceğiniz kadar kredi kartınızı kullanmalısınız.
 • Kredi kartı borcunuzu sürekli olarak kontrol edin ve kontrol altında tutmaya özen gösterin.
 • Hesap kesim tarihlerinizi, son ödeme tarihlerinizi takip edin.
 • Mümkün olduğunca kredi kartını yanınızda taşımamak da gereksiz kullanımlarınızı azaltmanızı sağlayacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar