Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartı Kullanırken Yapılmaması Gerekenler

Kredi Kartı Kullanırken Yapılmaması Gerekenler

Ülkemizde yoğun olarak kullanılan kredi kartlarının, çeşitli avantajlarının yanında riskleri de vardır. Bu tamamen kullanıcıya göre değişmektedir. Eğer kredi kartı kullanımını doğru gerçekleştiriyorsanız, sizin için avantajlı olabilmektedir. Fakat kredi kartı, kullanma konusunda bilgisi olmayan kişiler için de oldukça sıkıntılıdır. Ciddi ödeme açıklarına yol açar ve avantajları doğrudan dezavantaja döner. Bu sebeple kredi kartı kullanımının doğru olarak bilinmesi önemlidir.

Kullanım oranına bakıldığında her ne kadar çok olsa da doğru kullanım oranına baktığımızda aynı yoğunluğu görmek mümkün değil. Bunun sebebi ise bilinçsiz kart kullanımlarıdır. İnsanların kredi kartlarını kullanırken, ödeme yapmayacakmış gibi davranması bunun en bariz örneğidir. Bu kullanımlar sonucunda da yaşanan büyük sıkıntılar, kredi kartlarının kötü olduğunu ve borç batağına sürüklediği şeklinde söylemlere neden olmuştur.

Buna da Bakınız:
Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilir?

Aslında bakıldığında kredi kartının kullanımını bilinçsiz yapan insanlar için elbette ki durum böyledir. Kredi kartları borç batağına sürükleyebilir. Hele ki eski düzen kredi kartı sahiplendirme yöntemi ile bu batağa girmemek neredeyse imkânsızdır. Çünkü gelir durumunu ya da diğer faktörleri çok kontrol etmeden kredi kartı dağıtılmaktaydı. Tabiri caizse peynir ekmek gibi dağıtılıyordu. Bu dönemde insanların 2 hatta 3, 4 kredi kartı vardı. Daha sonra yaşanan problemlerle birlikte bu konuda bir sınırlama getirilmiştir.

Kredi kartı miktarından öte limitleri önemlidir. Düzenleme sonrasında her insanın kendine ait bir kredi kartı toplam limiti mevcuttur. Bu ise gelirine ve diğer faktörlere göre belirlenir. Belirlenen bu limitten fazla kredi kartına sahip olunamaz. İstediği kadar kredi kartına sahip olunabilir ama toplam limiti müşterinin belirlenen limitini aşamaz. Bu uygulama kısmen insanların kredi kartı bataklarına girmesini engellemiştir. Fakat bu da yeterli değildir. Ayrıca müşterilerin bu kartlarda yapılan hatalardan arınması gereklidir. Durum böyle olunca kredi kartında yapılan sık hatalar konusunda bilgiler verelim.

Kredi Kartı Borcunun Geciktirilmesi ya da Ödenmemesi

Kredi Kartı Borcunun Geciktirilmesi ya da ÖdenmemesiYapılan en büyük hatalardan biri kredi kartı borçlarının düzenli yapılmamasıdır. Bu konuda ciddiyet çok önemlidir. Çünkü birçok konuda etkisi mevcuttur. En başta da bankalarda bulunan kredi notudur. Kredi kartı borçlarında yaşanan gecikmeler, sizin finansal skorunuzu olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple bankacılık işlemleriniz ciddi sıkıntı yaşayacaktır. Durum böyle olunca da kredi kartı ödemelerinize, düzenine bakmalısınız. Yoksa başka kredi kartı ya da diğer hizmetlerden faydalanamazsınız. Bunun yanında diğer bir durum ise kredi kartı ödemelerinizde gecikme yaşadığınızda ya da ödemediğinizde banka tarafından uygulanan faizlerdir. Aynı durum asgari ödemelerde de geçerlidir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir bilgi almak için tıklayın! Faizlerin yanında ödememe durumu üç ay boyunca devam ederse kanuni işlemlerin de başlamasıdır. Bu durma gelmek sizin için büyük sıkıntı yaratır. Bu sebeple ödemelerinize önem vermeli ve kendinizi ona göre planlamalısınız.

Taksitli Alışverişleri Değerlendirmemek

Taksitli Alışverişleri DeğerlendirmemekKredi kartlarının işlemlerinin avantajlarından olan taksitli uygulamalar sayesinde insanlar birçok alışverişlerini rahatlıkla yapabilmektedir. Özellikle yüklü miktarda yapılacak olan harcamalar için oldukça avantajlıdır. Örneğin beyaz eşya, teknolojik ürünler gibi daha saymadığım birçok üründe taksit imkânları vardır. Böylelikle bütçenizin yetmediği ürünleri de taksitler ile alabilirsiniz. Üstelik taksit seçeneği kullandığınızda da kredi kartı ödemelerinizi daha düzgün ayarlayabilirsiniz. Aylık ödeme bütçenize göre ayarlama yapar ve taksitle istediğiniz çoğu ürüne sahip olabilir ya da alışverişinizi yapabilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihlerine Dikkat Etmemek

Hesap Kesim Tarihlerine Dikkat EtmemekKredi kartlarında önemli olan durumlardan bir diğeri de hesap kesim tarihleridir. Kredi kartı kullanan insanların bu tarihleri bilmesi önemlidir. Kredi kartı nasıl kullanılır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! Kartınızın hesap kesim tarihini bilerek sizde ödeme erteleme işleminizi kendi çabalarınızla gerçekleştirebilirsiniz. Şöyle ki hesap kesim tarihine yaklaştığınızda erteleyebileceğiniz ihtiyaçlarınızı bu tarihten sonra yapabilirsiniz. Böylelikle ödemesini de diğer ay yapmış olursunuz. Bu durumlardan dolayı hesap kesim tarihlerinizi kontrol etmeli ve işlemlerinizi ona göre yapmalısınız.

Kontrolsüz Harcamalar Yapmak

Kontrolsüz Harcamalar YapmakKredi kartı harcamaları yaparken genelde çok dikkat edilmez. Yani ay sonunda ödenebilinecek mi şeklinde ki durumlara bakılmaz. Harcamalarınızı kontrolsüz yaparsanız eğer kredi kartları başınıza bela olabilir. Çünkü gelirinizin üzerinde ödemeleriniz çıkar ve takdir edersiniz ki ödemeler eksik gerçekleşir. Böyle böyle kredi kartlarında hep eksi bakiyeye düşersiniz. Sonucunda da kredi kartlarını ödeyemez duruma gelebilirsiniz. Bu sebeple harcamalarınızı kontrollü yapmanız en doğrusudur.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum