Yatırım yapmaya başla!

Kredi Kartı Asgari Ödemeleri Limite Bakılmaksızın %30 Olarak Belirlendi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre; daha önceden limite göre belirlenen asgari tutar ödemesi, tüm kredi kartlarında, limite bakılmaksızın %30 oranında alınacak.
Kredi Kartı Asgari Ödemeleri Limite Bakılmaksızın %30 Olarak Belirlendi

Banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete’nin 13 Haziran 2019 sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre daha önceden limite göre belirlenen asgari tutar ödemesi, tüm kartlarda limite bakılmaksızın %30 olarak sabitlendi. Bir yıllık kartlarda ise asgari tutarın %40’ının ödeneceği bildirildi.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 17. maddesinin 3. fıkrasının
(e) bendi ile 5. fıkrasının (h) bendinde değişikliğe gidildi.

Kredi Kartı Değişiklik(e) bendinde yapılan değişikliğe göre; ödenmesi gereken asgari tutarın dönem borcunun %30’undan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar %40’ından az olamayacağı bildirildi.

(h) bendinde yer alan değişikliğe göre ise asgari tutarın dönem borcunun %30’undan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun %40’ından aşağı olamayacağına yer verildi. Buna ek olarak bankanın bu miktardan az olmamak şartıyla asgari ödeme tutarını belirleyebileceği ifadesi yer aldı.

Daha önceden limite göre belirlenen asgari tutar ödemesi, bugün yapılan değişiklikle tüm kredi kartlarında %30 olarak belirlendi.

Asgari ÖdemeDaha önceki düzenlemede kredi kartı limiti 15 bin liraya kadar olan kredi kartlarında, asgari tutar dönem sonu borunun %30’u, 15 – 20 bin lira limiti olanlarda %35’i, 20 bin lira limitten fazla olanlarda ise %40’ı olarak alınıyordu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı taksit sınırlandırmasında düzenlemeye gitti.

Taksit SayısıBDDK dün yaptığı duyuruda 8385 sayılı karar ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliği’nde değişiklik yaptığını açıkladı. Buna göre kredi kartıyla yapılan alışverişlerde uygulanan taksit sayısını mobilya alımlarında 12 aydan 18 aya, elektronik alımlarında 3 aydan 6 aya çıkardığını bildirdi.

Fiyatı 3.500 TL’ye kadar olan televizyonlarda 9 aydan 12 aya, havayolları ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarında 9 aydan 12 aya, vergi ödemelerinde 9 aydan 12 aya, elektrikli eşyalarda 12 aydan 18 aya, kurumsal kredi kartlarındaki genel taksit sınırı ise 12 aydan 18 aya çıkarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum