Yatırım yapmaya başla!

Kredi Garanti Fonu 213 Bin Kişiye İstihdam Sağladı!

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, 2017 yılında sağladıkları kredi oranları hakkında açıklamada bulundu. Haberin ayrıntıları şöyle...
Kredi Garanti Fonu 213 Bin Kişiye İstihdam Sağladı!

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli Business HT’ye yaptığı açıklamada; kendi kefaletleri ile kredi kullanan 320 bin firma incelendiğinde, 213 bin kişiye yeni istihdam sağladıklarını bildirdi.

2016 yılının Aralık ayı ile 2017’nin Haziran ayı kıyaslandığında, 320 bin firmanın istihdamında artış olduğu belirtildi.

Yılın üçüncü çeyreğinde çift hanede gelen büyüme oranları ve makine teçhizat alanında yapılan desteklerin artmasıyla, KGF kredilerinin amacına ulaştığını söyleyen Gergerli, 221 milyar liralık kredi kullandırdıklarını belirtti. 2017’de tahsilatı gecikmiş olan kredi oranının %3 olduğunu ifade eden Gergerli, toplam kredilerin %31’inin ise imalat sanayine gittiğini söyledi.

KGF’nin kendi verdiği kredilerde kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uygulandığı ifade edildi.

Kadın girişimcilere daha ayrıcalıklı davrandıklarını söyleyen Gergerli, KOSGEB üzerinden gelen kredi kefalet taleplerine aynı şekilde devam etmeye çalışacaklarını belirtti. KGF’nin 12 leasing şirketi ve 27 banka ile çalıştığı, bunun da sektörün %99’unu kapsadığı bildirildi.

KGF’nin en yoğun kullanıldığı dönem Mart ve Nisan ayları olurken, 30 Kasım itibariyle 365 bin firmaya kredi desteği verildiği açıklandı.

KGF, 2017 yılında kredilere verdiği 200 milyar liralık kefalet miktarını, 2018 yılında 140 milyar lira olarak planlıyor. Genel Müdür İsmet Gergerli’nin açıklamasına göre; 50 milyarlık yeni kefalet, bu yıl geri ödenen 25 milyar liralık ve gelecek yıl geri ödenecek olan 63 milyar lira ile birlikte yaklaşık 130-140 milyar liralık bir kefalet verileceği bildirildi.

KGF’lerin asıl amacının girişimcilere finansman sağlamak ve en uygun şekilde geri ödeme imkanı sunmak olduğu ifade edildi.

Gergerli, “Hazine garantili olduğu için birinci sınıf kredi sayılıyor. Karşılık ayrılmıyor, risk karşılama oranı sıfır, maliyeti yok. Bunun için KGF kefaleti çok kıymetli.” dedi. 30 Kasım itibariyle 365 bin firmaya kredi sağladıklarını, bunun %33’ünün ek kredi, %5’inin ise yenileme kredisi olduğunu sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum