Dolar (%-0.46) 13.5192
Euro (%-0.99) 15.428
Sterlin (%-0.62) 18.5261
Ons (%-0.29) 1816.60
Gram (%-0.71) 789.66
Çeyrek (%-0.71) 1291.10
THYAO (%-1.95) 28,22
ASELS (%-0.66) 24,14
PETKM (%-0.94) 9,51
EUR/USD (%-0.33) 1.14148
USD/JPY (%0.04) 114.19
EUR/GBP (%-0.16) 0.8344
Petrol (%2.63) 84.28
Gümüş (%-0.76) 22.985
Bitcoin (%0.17) 43007.50
Ethereum (%0.33) 3314.94
Bist100 (%0.11) 2,072.93

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?
03 Haziran 2015 | 19:34 Son Güncelleme: 29.05.2017 / 14:51:55
Yorum

Herhangi bir ihtiyacınızı karşılamak için krediye ihtiyacınız olabilir. Daha önce kredi alanlar için bu durum kolay olabilir. Ama ilk defa kredi kullanacak kişiler veya kredi geçmişi iyi olmayan kişiler için tam bir işkenceye dönüşebilir. Hele ki, aciliyeti olan bir durum için kredi kullanmak istiyorsanız, kredi çekememe ihtimaliniz tüm planlarınızı suya düşürebilir.

Kredi başvurusu yaptığınızda karşılaşacağınız durum olumsuz ise finansal anlamda bazı sorunlar yaşamışsınız demektir. Daha önce bankalarla bağlantılı olan bir ödemenizi geciktirmeniz ve uyarı almanız gibi durumlar, kredi sicili – notu gibi konuları negatif etkileyecektir. Ama böyle bir sorun yaşamamış ve düzenli bir gelir elde eden biriyseniz, sıkıntısız bir şekilde kredi çekebilirsiniz. Ayrıca daha önce bankaların herhangi bir ürünü kullanmamışsanız da kredi çekmede sıkıntı yaşarsınız. Çünkü bankalar sizin hakkınızda bilgi edinmek isteyeceklerdir; ama bulamayacaklardır. Yine de bu bir sorun olmayacaktır.

Çekmek istediğiniz kredinin türü de, sonucu etkilemektedir. Konuk, ihtiyaç, bireysel, taşıt gibi krediler en yaygın kullanılanlardır. İhtiyacınıza yönelik olarak en uygun krediyi bulduğunuz zaman ilgili bankayla iletişime geçer ve başvurunuzu yaparsınız. Bankayla iletişiminizi farklı yollarda yapabilirsiniz. Günümüzde akıllı telefonlar üzerinden bile başvuru yapabilirsiniz. Peki, bu başvurular nasıl yapılır?

İşte kredi başvurusu yapabileceğiniz farklı yollar sizlerle:

1 Şubeden Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şubeden Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, özellikle para ile ilgili konularda, yüz yüze görüşmelere önem veriyoruz. Hatta internetten alışveriş yaygın bile olsa, bir kesim hala görerek bir ürünü almak istiyor. Bu nedenle kredi başvurusu için her zaman kullandığınız veya kredi seçenekleri uygun olduğu için tercih ettiğiniz bankanın şubesine girerek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Elbette bundan önce kullanmak istediğiniz kredi ile ilgili biraz araştırma yapmanızda da fayda vardır.

Şubeye giderek kredi başvurusu yapmak için nüfus cüzdanınızın yanınızda olması yeterlidir. Ama büyük miktarlarda kredi çekeceğiniz zaman bazı bankalar, maaş bordrosu, ikamet belgesi, son 3 aya ait elektrik faturası gibi evrakları, süreci hızlandırmak adına isteyebilir. Aynı zamanda eğer maaşınızı bir bankadan alıyorsanız, o bankayla da görüşerek daha uygun seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Eğer müşterisi olduğunu bankaya başvuru yaparsanız, kredi çekmek için tek ihtiyacınız nüfus cüzdanı olacaktır. Hatta bazı bankalar maaş müşterilerinin şubeye gelmesiyle birlikte kredisini vermektedir. Elbette bunun için bankadaki kredi sicilinizin de temiz olması gerekiyor.

NOT: Şubelerin bankamatiklerinden de kredi başvurusu yapıldığı bilinmektedir. Ama pek tercih edilen bir yöntem değildir.

2 Cepten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cepten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?Cep telefonları, hayatımızı kolaylaştıran en iyi araçlardan birisi. Kredi çekmek için akıllı telefonunuzu farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Hatta telefonunuzun akıllı olmasını gerektirmeyen, SMS yoluyla bile kredi başvurusu yapabilirsiniz. Şubeye gitme gereksinimi duymuyorsanız, akıllı telefonunuzdan bu işi kolayca halledebilirsiniz. Genellikle istenen tek bilgi de, TC kimlik numaranız olacaktır. Hızlı bir şekilde geri dönüş almanız da en iyi yanlarından birisidir. Elbette bu şekilde yaptığınız başvuru, ön başvurudur ve kredi almaya hakkınız varsa, şubeye gerekli evraklarla gitmeniz istenecektir.

Akıllı telefonların, mobil bankacılık uygulamalarıyla da başvurunuzu yapabilirsiniz. Artık her banka cep şubesi özelliğine sahip. Bankanın mobil uygulamasını telefonunuza indirerek hem başvurunuzu yapabilirsiniz hem de hesabınızı kolayca takip edebilirsiniz.

3 İnternetten Online Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternetten Online Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?İnternet bağlantılı bilgisayarınızdan online olarak da kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların resmi web sitelerine giriş yaparak, kredi başvurusu için gerekli formu doldurmanız yeterli olacaktır. Formu doldurduğunuz zaman kredi için ön başvuruyu yapmış ve onay almış olacaksınız. Onayınız olumlu ise şubeye gerekli evraklarla girerek kredinizi alabilirsiniz.

Online kredi başvurusu yaparken, eğer müşterisi olduğunuz bir bankayı tercih ederseniz, bankaya gitmenize de gerek kalmayacaktır. Günümüzde en çok tercih edilen kredi başvuru yolu da internet bankacılığı kullanarak yapılan başvurulardır. Hızlı bir şekilde geri dönüş alırsınız ve anında kredinizi hesabınıza yatırabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar