Yatırım yapmaya başla!

66 Yıldır Tahtta Oturan Kraliçe Elizabeth 92. Yaş Gününü Kutluyor!

66 yıldan fazla zamandır İngiltere tahtında oturan Kraliçe Elizabeth, bugün 92. doğum gününü kutluyor. Ayrıntılar haberimizde;
66 Yıldır Tahtta Oturan Kraliçe Elizabeth 92. Yaş Gününü Kutluyor!

6 Şubat 1952’den bu yana İngiltere tahtının sahibi olan Kraliçe Elizabeth, bugün 92. yaş gününü kutluyor. 21 Nisan 1926’da Kral VI. George’un kızı olarak dünyaya gelen II. Elizabeth, tacını taktığı günden bu yana tarihe yazılmış pek çok olaya tanıklık edip şu an hayatta olmayan pek çok ülkenin lideriyle tanıştı.

Birleşik Krallık tarihinin tahtta en uzun süre kalan ismi olan II. Elizabeth, bu niteliğini 63 yıl 216 günle söz konusu unvanı taşıyan Kraliçe Victoria’nın saltanat süresini geçerek kazanmıştı.

Bugün 92. doğum gününü kutlayan, tahtta kaldığı süre boyunca birçok önemli olaya tanıklık etti diyerek başlayalım.

Kraliçe Elizabeth 92 YaşındaÖyle ki tartışmalı lider Josef Stalin’in 1953’te beyin kanamasından ölmesinden bir yıl önce İngiltere tahtına oturan Kraliçe Elizabeth; Harry Truman, Richard Nixon, John F. Kennedy, Ronald Reagan ve daha başka pek çok ABD Başkanı ile aynı dönemlerde hükümdarlık yapmış, hatta Winston Churchill’le bile tanışmıştır.

Sovyetler Birliği’nin dağılışından Berlin Duvarı’nın yıkılışına ve daha bir dizi farklı olaya tanıklık eden Kraliçe Elizabeth, uzun saltanatı boyunca çok şey gördü.

Kraliçe Elizabeth 66 Yıllık Saltanatında Tanık Olduğu Olaylar Diğer taraftan; 92 yaşına giren Kraliçe Elizabeth’in tek doğum gününün bugün olmadığını da belirtelim. Zira o yılda iki kez doğum günü kutluyor ve ikincisini de Haziran ayının ikinci Cumartesi gününde kutlayacak. Çünkü Kraliyet Ailesi’nin geleneklerine göre tahttaki Kral ve Kraliçeler kendi doğum günlerinin yanı sıra bir de resmi doğum günlerini kutluyorlar.

Yeri gelmişken; bugün 92 yaşına giren Kraliçe Elizabeth’in ardından İngiliz Milletler Topluluğu’nun yeni başkanının Prens Charles olacağı bilgisine yer verelim.

İngiliz Milletler Topluluğu'nun Yeni Halefi Prens CharlesWindsor Kalesi’nde yapılan İngiliz Milletler Topluluğu Hükümet Başkanları Toplantısı’nda alınan karara göre Kraliçe Elizabeth’in halefi Prens Charles ilan edildi. Ayrıca II. Elizabeth’in görevlerini kademeli olarak oğlu Prens Charles’a ve torunları Prens Harry ile William’a devrettiği biliniyor.

Kendisi gibi uzun bir ömre sahip olan 96 yaşındaki eşi Prens Philip de geçtiğimiz yıl tüm kamu görevlerinden ayrılmıştı.

Kraliçe Elizabeth İngiltere'nin En Uzun Süre Tahtta Kalan Kraliçesi Diğer taraftan, bugün 92 yaşına giren Elizabeth’in daha ne kadar tahtta oturacağı bilinmese de ondan sonra yerine kimin geçeceği konusunda farklı yorumlar bulunuyor.

Çoğunluk Prens Charles’ı aday gösterirken bazıları da tahta Prens William’ın geçmesini istiyor. Bakalım, Kraliçe Elizabeth 66 yıllık saltanatını daha ne kadar sürdürecek?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum