Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Korsanlar Yeni Nesil Oyunları Koruyan Denuvo 6.0’ı Kırdı

Oyunların korsan sürümlerinin çıkmasını engelleyen Denuvo 6.0 korumasının kırıldığı ortaya çıktı. Yeni nesil pek çok oyunun bu sayede crackli versiyonlarının çıkması bekleniyor.
Korsanlar Yeni Nesil Oyunları Koruyan Denuvo 6.0’ı Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Oyun dünyasında yer alan yapımlar kullanıcılara çeşitli yollar ile ulaşıyor. İnsanlar oyunları Steam, Epic Store ve Origin gibi çevrimiçi platformlar üzerinden satın alabildiği gibi fiziksel olarakta sahip olabiliyor. Bu oyunların büyük bölümünün ise geçmişte korsanlar tarafından cracklerinin geliştirildiğine tanık olmuşuzdur.

Oyuncuları ücret ödeme zahmetinden kurtaran oyunlar tek bir crack dosyası ile oynanabilir hale getirilebiliyor. Bu durum oyun geliştiricilerin maddi anlamda büyük zarar etmesine neden oluyor. Son yıllarda geliştirilen bazı koruma sistemleri ile bu durumun önüne büyük ölçüde geçildi.

Bugün itibariyle yeni nesil oyunların kırılmasını engelleyen başlıca koruma sistemleri arasında Denuvo 6.0 geliyor. Ancak son gelişme ile korsanları bu korumayı da kırmayı başardığı belirtildi.

Korsanlar Denuvo 6.0 Korumasını Aştı

Korsanlar Denuvo 6.0 Korumasını Aştı

Son çıkan oyunların büyük bir bölümünün Denuvo 6.0 korumasına sahip olduğu biliniyor. Bugüne kadar bu oyunların crackli bir versiyonun çıkması mümkün olmuyordu. Ancak bilgisayar korsanları son olarak bu korumayı da kırmayı başardı. Bu gelişme sonrası pek çok yeni oyunun crackli versiyonunun piyasada dağıtılması bekleniyor. Bu oyunlar arasında ilk olarak Total War: Three Kingdoms’ın crackli sürümünün geliştirildiği belirtiliyor.

Denuvo tarafından geliştirilen koruma sistemleri sürekli korsanların saldırılarına yenik düşüyor. Daha önce pek çok kez korumayı kıran korsanların elinden 6.0 sürümü de kurtulamamış oldu. Yaşanan bu gelişme sonrası Mortal Kombat 11, F1 2019 gibi pek çok yeni oyunun crackli versiyonlarının yakın zamanda internete sunulması bekleniyor.

Oyun Performansını Olumsuz Etkiliyor

Oyun Performansını Olumsuz Etkiliyor

Denuvo’nun oyunların korunmasında büyük rol oynadığı biliniyor. Ancak bu korumanın bazı dezavantajları da mevcut. Pek çok oyuncu söz konusu koruma sisteminin sahip olduğu ürünlerde performans kaybı yaşadığını belirtiyor. Geçtiğimiz günlerde bu durumla ilgili bir gelişme yaşanmış ve Rage 2 oyunu korsanlar tarafından kırılmıştı.

Oyunun geliştiricisi Bathesda ise Rage 2’den Denuvo korumasını kaldırma kararı almıştı. Denuvo’nun geliştiricisi olan Irdeto ise güvenlik açıklarını kapatacak yeni yamalar üzerinde çalıştığını açıkladı. Şirket daha önce yapmış olduğu açıklamalarda oyunlara kalıcı bir koruma sağlamadığını söylemişti.

Piyasada çok sayıda crackli oyun olmasına rağmen güvenlik uzmanları kullanıcıları orjinal oyunlara yönelmesi hususunda uyarıyor. Korsan oyunların büyük bölümünün veri ihlallerine neden olduğu ve kullanıcılara zarar verebileceği ifade ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu