Yatırım yapmaya başla!

Konut Kredisi Yönetmeliğinde Sevindiren Değişiklik

Konut Kredisi Yönetmeliğinde Sevindiren Değişiklik

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘nın yürürlüğe giren Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği‘ne göre, kredi kullanan tüketicilerin vadesi gelmemiş taksitlerini ödeyebilmesi ya da kredi borcunun tamamını ödemesi artık mümkün oluyor. Erken ödemenin yapılması durumunda ise erken ödenen tutara göre tüm faiz ve maliyet indiriminin yapılması avantajı da geliyor. Ancak konut kredisini vadesinden önce kapatmak isteyenler ya da ara ödeme yapmak isteyenler değişen oranlarda tazminat ödemek zorunda kalacak.

Yönetmeliğin eski halinde vadesinden önce kapatılan konut kredilerinde tüketiciden kalan borcun %2’si tutarında erken kapatma ücreti alınıyordu. Yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte ödenecek tazminat kalan vadeye bağlandı. Buna göre kredi borcunu erken ödemek isteyen tüketici kalan borcunun vadesi 36 aydan az ise %1, 36 aydan fazla ise %2 erken kapatma cezası ödeyecek.

Erken kapatma cezasını akıllarda netlik kazanması açısından örneklerle hesaplayacak olursak; 20 Ocak 2015 tarihinde %1 faiz oranıyla 100 bin lira kredi kullanan birisinden, 30. taksiti olan 20.06.2017 tarihinde 13 bin 750 liralık faiz tahsil ediliyor. Bu faiz miktarı ise 29. ay sonunda kalan anapara tutarı olan 85 bin 458,80 lira üzerinden hesaplanıyor. Tahsil edilecek faiz miktarı 85.458,80*%1= 854.59 lira olarak ortaya çıkıyor. Bu tutari yapılacak olan ödeme üzerinden düşülüyor.

Kalan vadenin 90 ay olduğu bir durum varsa, yönetmelikte belirtildiği gibi 36 ayı aşkın bir süre olduğu için %2 üzerinden faiz hesaplaması yapılıyor. 36 aydan az süreler içinse faiz miktarı %1 olarak hesaplanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum