Yatırım yapmaya başla!

Ev Alacaklara Kötü Haber! Konut Kredisi Faizleri Zirve Yaptı

Konut kredisi faiz oranı son bir yılda 31 baz puan artarak aylık %1,23 oldu. Gelinen bu seviye son 8,5 yılın zirvesi olarak kaydedildi. Ev alacakları yakından ilgilendiren haberimizin detayları şöyle...
Ev Alacaklara Kötü Haber! Konut Kredisi Faizleri Zirve Yaptı

2016 yılındaki darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile düşüş yapan konut kredisi faizleri yeniden zirve yaptı. Son bir yıldır sürekli yükselen faizler aylık %1,23 ile son 8,5 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Konut kredisi faiz oranları, 2013 yılının Haziran ayında %0,69 ile tarihi düşük seviyelerden işlem görüyordu.

Bu tarihin ardından yurt içinde yaşanan Gezi Parkı olayları, darbe girişimi, yurt dışında ABD Merkez Bankası’nın tahvil alımını azaltacağını açıklaması gibi gelişmeler ile yükseliş trendine girdi. 2014 yılında Rus uçağının düşürülmesinden sonra jeopolitik gerilimin artması ile hızlandı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı bankalara faizlerde indirim yapılsın çağrısında bulunmuştu.

Başta Ziraat Bankası olmak üzere diğer bankalar bu çağrıya kulak vermiş ve konut kredi faizlerinde indirim yapılmıştı. Geçtiğimiz yılın Mart ayında %0,92’ye kadar da geriledi. Ancak Erdoğan’ın çağrısı ile gerileyen faizler yeniden %1’in üzerine çıktı. Hem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sıkı duruşu hem de mevduat faizlerindeki artış, başta konut kredileri olmak üzere diğer faizlerin de artmasına sebep oldu.

Mart sonu ile %1,23 olan konut kredisi faizleri, 2008 yılının Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Yıllık faiz oranı ise %14,79 oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde yıllık %11,06 düzeyinde bulunuyordu. Yine Mart ayının bitişi itibariyle konut kredi stoku geçen yılın aynı dönemine göre %12,1 arttı ve 172 milyar 843 milyon liradan, 193 milyar 675 milyon liraya çıktı. Bankacılık sektörünün toplam kredi stoku 2,2 trilyon liraya yükseldi. Söz konusu rakamda konut kredisinin payı ise %8,7 civarında.

Konut kredisinde aylık faiz oranları son bir yılda 31 baz puan artarak %0,93’ten %1,23’e çıktı.

Bir yıl önce 120 ay vade ile 100 bin liralık bir ev alan kişinin geri ödemesi gereken miktar 165 bin 600 lira iken, günümüz koşullarında 191 bin 880 lira ödemesi gerekiyor. Son bir yılda konut kredisi kullanan birinin cebinden aylık 219 lira (10 yıl sonunda 26 bin 280 lira) daha fazla para çıkmış olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum