Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Kimsenin Kabul Etmek İstemediği Gerçekler

Kimsenin Kabul Etmek İstemediği Gerçekler

Hepimiz her gün savaşır, mücadele veririz ve içten içe açı çekeriz…

 • Endişeleniriz.
 • İşlerimizi daha sonraya bırakırız.
 • Yalnız hissederiz.
 • Bunalırız.
 • Kızgın olduğumuzu zannederiz.
 • Yeteri kadar iyi olmadığımızı düşünürüz.
 • Daha zayıf olmayı dileriz.
 • Keşke daha çok paramız olsaydı, deriz.
 • Farklı bir işte çalışmak isteriz.
 • Sonunun evlilikle biteceği bir ilişki isteriz.
 • Hayatın daha kolay olmasını isteriz.

Ancak, birçok insan uğraştığımız bu kadar şey bizim kendi kendimize çıkardığımız sıkıntılar olduğunun farkında değil. Demek istemiyorum ki bu sorunlar gerçek değil. Ancak gerçekmiş gibi gözükmelerinin tek sebebi, onları bizim yaratmış olmamızdır. Hayatımızın ne kadar güzel olacağına ilişkin bir fikrimiz var. Ev, araba, güzel bir evlilik, para gibi hayatımızın ilerleyen dönemlerinde sahip olacağımızı düşündüğümüz ama olamadığımız şeyler, bu problemlerin başlıca kaynağıdır.

Endişeleniriz çünkü yarının bize ne getireceğini tahmin edemeyiz. İşlerimizi sonraya bırakırız çünkü başaramamaktan korkarız. Bunalırız çünkü şu ana kadar hayatımız daha iyi olabilirdi diye düşünürüz. Kızarız çünkü hayatın böyle olmaması gerektiğini savunuruz. Başta sıraladığımız her şey için bu şekilde yazmaya devam edebiliriz.

Yalnız bunların hepsi, bizim kafamızda olan şeyler. Ancak hiçbiri, bu şekilde olmak zorunda değil. Daha iyi düşünebilir, daha iyi yaşayabiliriz. Bunların hepsi yalnızca bizim yaptığımız seçimlerden kaynaklanmaktadır.
Tüm dikkatimizi şu ana vermeliyiz. Geçmişte yaptığımız hataları düşünmenin bize bir faydası yok. ‘An’a odaklanmalı ve elimizde olanları, istediğimiz geleceğe nasıl taşıyabileceğimiz konusunda düşünmeliyiz. Gerçekleri kabul etmemiz gerekli çünkü ancak o zaman, onları geliştirmek için elimize bir şans geçer.

Beklentilerimizin Gerçekleşmemesinin Sebepleri

Beklentilerimizin Gerçekleşmemesinin SebepleriHayatımızda kontrol edemediğimiz birçok şey yaşanır: Hayatımız gerçekleşen her şeyi kontrol edemeyiz ama bunlara nasıl karşılık vereceğimiz, bizim elimizdedir. En güçlü özelliğimiz de bu olmalıdır; olaylara karşılık verme biçimimiz…

Beklentilerimiz bizi tamamıyla mutsuz edebilir: Karşımıza çıkacak olan her şey, planlarımız dahilinde olmaz. Bazıları mutlu olmamızı sağlarken bazısı ise mutsuz edebilir. Ne olursa olsun, başımıza gelenleri kabul etmeli ve mümkün olduğunca olgun bir şekilde karşılamalıyız.

Hiçbir zaman mükemmel olduğumuzu düşünmeyiz: Fikirlerimizi, yeteneklerimizi ve hikayemizi paylaşmak için “mükemmel” anı beklersek, o an hiç gelmeyecektir. Mükemmel veya değil, bazı şeyleri dünyayla paylaşmadıktan sonra hayallerimizin gerçekleşmesi oldukça zordur.

Endişelenmeye harcanılan vakit, tamamen zaman kaybıdır: Endişelenmek hiçbir şeyi değiştirmez. Daha fazla şey yapmalı ve daha az endişelenmeliyiz. Karşılaşacağımız her sorundan ders çıkarmalı ve bir dahaki seferde en iyisi için uğraşmalıyız.

Alınacak en iyi dersler, karşılaşılan en zor günlerden çıkar: Güçlü kalmalıyız çünkü bazı dersleri almak için dibe vurmak da gerekebilir. Önemli olan; bu dersleri aldıktan sonra mümkün oldukça çabuk toparlanmaktır.

Başarı kafamıza zor girer, başarısızlık ise bir kere girdiğinde çıkmak bilmez: Nedense her zaman en kötüsünü düşünürüz, değil mi? İşte asıl olay, bu zamanlarda iyiyi düşünüp, ona ulaşmak için elimizden geleni yapmamız gerektiğidir.

Meşgul olmayı, verimli olmakla karıştırırız: En çok yaptığımız hatalardan bir tanesidir. Meşgul olduğumuz her an verimli değilizdir. Bunu ayırt edebilmeli ve ne kadar meşgul olursak olalım verimli olmaya çalışmalıyız.

İnsanlarla yaşadığımız birçok tartışma oldukça gereksizdir: Bazen sükunet, haklı olmaktan daha iyidir. Kendi savaşlarınızı kendiniz seçin. İnsanların sizi gereksiz yere tartışmaların içine sürüklemesine izin vermeyin.

Fırsatlar kapımızda belirdiğinde hiçbir zaman %100 hazır olamayız: Karşımıza çıkan harika fırsatlar duygusal açıdan gelişmemizi sağlar. Önemli olan bu fırsatlar karşımıza çıktığında, beraberinde getirdiği zorlukların da üstesinden gelebilmektir.

Çoğunlukla hayatta ilerlememizi engelleyen kendimizden başkası değildir. Evet, hayat her zaman kolay olmayabilir. Önemli olan, bu anlarla nasıl başa çıktığımızdır. Karşımıza çıkan fırsatları kaçırmamalıyız. Sonuçta, hayatta kaç kere böyle bir şans yakalayacağımızı nereden bilebiliriz ki? Endişe, korku gibi duygulara hayatımızda yer vermemeliyiz. Bunun yerine ana odaklanıp, geleceğimiz için çalışmak çok daha mantıklıdır.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum