Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kazakistan’ın Bitcoin Madenciliğindeki Payı Azalabilir

Ülkede faaliyet gösteren bazı madencilik şirketleri başka ülkelere genişleme planları yapıyor. Bu durum Kazakistan’ın liderliğini elinden alabilir.
Kazakistan’ın Bitcoin Madenciliğindeki Payı Azalabilir
Yorum

Dünyanın en iyi Bitcoin bölgelerinden biri olan Kazakistan, bir sonraki hash oranı dağıtım güncellemesinde pazar liderliğini kaybedebilir.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne (CBECI) göre Kazakistan, ABD’nin ardından Ağustos 2021 itibariyle dünya geneli BTC hash oranının yüzde 18’inden fazlasını elinde tutuyor.

Kazakistan’ın Bitcoin madenciliğindeki yükselişi, Çinli madencilerin çıkışından sonra gerçekleşti. Çin’in BTC hash oranı gücü 2019’da dünya genelinde yüzde 75’ten fazla paya sahipti.

Ülkelere göre hash rate dağılımı
Kaynak: CBECI

Canaan ve BTC.com gibi birçok Çinli BTC madenciliği devinin faaliyetlerini 2021’de Kazakistan’a taşımasına rağmen, ülkenin birçok nedenden dolayı hash oranı payını eninde sonunda kaybetmesi muhtemel görünüyor.

Bu, Kazakistan’ın Mart ayında yayınlanması beklenen bir sonraki CBECI güncellemesinde ilk üç ülkenin gerisine düşmesiyle sonuçlanabilir.

Soluna Computing’de kurumsal geliştirme başkan yardımcısı Phillip Ng, Kazakistan için gelecekte küresel hash oranının yüzde 10 ila 15’inden fazla payı olmayacağını tahmin ediyor. NG buna neden olarak, Kazakistan’daki enerji sübvansiyonlarının sürdürülemez olmasını gösteriyor.

Origin Protocol kurucu ortağı Josh Fraser ise Kazakistan’ın liderliğini potansiyel olarak kaybetmesinin bir başka nedeni de ülkenin petrol ve gaz endüstrisine güvenmesi olabilir. Kazakistan, Ocak ayı başında siyasi huzursuzluk nedeniyle, internet kesintileri yaşadı ve düşen hash oranı ile gündeme geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%