Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Grayscale Bitcoin ETF’inde Haftalar Süren Satışın Ardından İlk Giriş!

En büyük spot Bitcoin ETF'si olan Grayscale'in ETF'i GBTC, uzun zaman sonra ilk kez günlük giriş kaydetti. Ayrıntılar geliyor...
Grayscale Bitcoin ETF’inde Haftalar Süren Satışın Ardından İlk Giriş!
HABER GİRİŞ

Farside Investors’ta izlenen verilere göre varlıklar açısından en büyük Bitcoin ETF’si olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), ürünün Ocak ayında piyasaya sürülmesinden bu yana ilk günlük artışla yatırımcılardan net yeni para girişi gördü.

GBTC haftanın son işlem gününde 63 milyon net giriş kaydetti. Grayscale, kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) yatırım yapmak isteyenler için bir zamanlar baskın bir seçenekti. Yatırımcılara doğrudan dijital varlığı satın almadan önce geleneksel yatırım aracı olarak hizmet veriyordu.

Buna karşın Ocak ayında ticareti daha da kolaylaştırmak için bir ETF’ye dönüştüğünde rekabete girdi ve aynı zamanda dokuz rakip spot Bitcoin ETF’si piyasaya sürüldü.

GBTC’nin ücretleri oldukça yüksekti ve bu durum yatırımcıları milyarlarca dolar çekmeye yönlendirdi. Derlenen fon verilerine göre, GBTC’Deki Bitcoin varlıkları 600.000 BTC’den civarından yaklaşık 290.000 BTC’ye geriledi.

Son yaşanan gelişme, net GBTC çekilme serisine son verirken, BlackRock’un iShares Bitcoin Trust (IBIT), en büyük Bitcoin ETF’si unvanı için fona meydan okuyor. GBTC’nin şu anda 18,1 milyar dolarlık varlığı varken, Blackrock’un IBIT ETF’i 16,9 milyar dolar seviyesinde.

GCM Yatırım Banner
BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

IBIT şu anda ikinci sırada yer alıyor ve Ocak ayında 26 milyar dolardan fazla varlığı olan GBTC’nin izini sürmek için sıfırdan başlamıştı. GBTC’deki girişlerin ortasında Bitcoin fiyatı da artışa geçti.

Hafta içinde 56.000 dolara kadar gerileyen kripto para birimi, 64.000 dolar seviyesine ulaştı. BTC yazım itibarıyla 63.800 dolar yakınlarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.