Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada’da Kripto Para Dolandırıcılık Faaliyetlerinde Yüzde 400 Artış Yaşandı

Güvenlik güçleri insanlara kişisel bilgi güvenliğine yönelik özen göstermelerini öneriyor.
Kanada’da Kripto Para Dolandırıcılık Faaliyetlerinde Yüzde 400 Artış Yaşandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası yaşanan yükselişle ile beraber her geçen gün büyümeye devam ediyor. Piyasa hacminin büyümesi ile beraber dolandırıcılık faaliyetlerinde de artış yaşandığı görülüyor. Araştırmalar bu durumu doğrular nitelikte. Kanada’da 2017 ile 2020 yılları arasında kripto dolandırıcılığından yana zarar gören insanların sayısında yüzde 400 artış yaşandı.

Yapılan araştırmalar Kanadalıların geçen yılın ilk sekiz ayında çeşitli kripto para dolandırıcılığı nedeniyle yaklaşık 8.73 milyon dolar kaybettiğini gösteriyor. Kripto para fiyatları son yıllarda sert yükselişler kaydetti ve perakende yatırımcılar arasında bunlara olan talep de arttı. Dünyanın dört bir yanındaki dolandırıcılar, savunmasız gruplardan para çekmek için çeşitli taktikler kullanıyor.

Dolandırıcılar Kendisini Yetkili Olarak Tanıtıyor

Dolandırıcılar Kendisini Yetkili Olarak Tanıtıyor

Kanada’nın Vancouver kentinde yaşayanların bir hafta içinde kripto ile ilgili dolandırıcılıklarda yaklaşık 2 milyon dolar kaybettiği bildirildi. Dolandırıcılar kurbanlara, kendilerine hemen ödeme yapmaları için baskı yapıyor. Kişilerin etki altına alınması için dolandırıcıların kendilerini polis ya da devlet memuru olarak tanıttığı belirtiliyor.

Güvenlik kurumları insanların hiçbir koşulda kişisel bilgilerini üçüncü şahıslara vermemeleri gerektiğine dikkat çekiyor. Federal polis memuru Raju Mitra, “Kanada devlet kurumlarının veya polisinin kripto para değişimi yoluyla ödeme talep etmediğini bilmek önemli. Ayrıca, yasal kurumların acil talepleri bile uygun, güvenli seçenekler ve ödeme için makul süre sağlayacaktır.” açıklamasını yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%