Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada Borsası 8. Gününde Rekor Kırarken 20 Bin Puan Eşiğini Geçti

Kanada gösterge borsa endeksi, bugün hem yeni rekor gördü hem de tarihte ilk kez 20 bin puan sınırını aştı.
Kanada Borsası 8. Gününde Rekor Kırarken 20 Bin Puan Eşiğini Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Kanada’nın ana gösterge endeksi, bugün açılışın ardından kaydettiği güçlü yükselişle tüm zamanların yeni rekor seviyesini kaydetti. 20,014.70 puan, yeni zirveyi temsil ederken bu 20 Mayıs’tan bu yana sekizinci kez üst üste rekor kırıldığını gösterdi.

Dün 19,730.99’dan kapanış yapan Kanada göstergesi S&P/TSX Kompozit Endeksi, 1 Haziran’a 19,909.08’le başladı. Yeni rekor, Kanada borsa endeksinin tarihte ilk kez 20 bin puan sınırını aşması olduğu için de dikkat çekti.

Son dönemdeki yükseliş, ülkenin ekonomik toparlanmasına ilişkin artan beklentiler yanında yüksek emtia fiyatlarıyla desteklenen enerji hisseleriyle desteklendi.
S&P/TSX Composite Index
KAYNAK: MarketWatch

TSİ 17.30 sıralarında yüzde 1’in üzerinde kazançla seyreden Kanada göstergesinin 5 günlük artısı yüzde 2,17’ye ulaştı.

Yıl başından bu yana ise yüzde 15’e yakın kayda değer yükseliş yaşadı. Endeks, ihracat zengini ülkenin yüksek petrol fiyatlarından yararlanmasıyla da yönlendirildi.

Bununla birlikte bugün açıklanan veriler Kanada gayri safi yurt içi hasılasının Mart ayında yüzde 1,1’le beklenti üzerinde büyüdüğünü gösterdi. İlk çeyrekte ise büyüme önceki çeyrekteki yüzde 2,2’den yüzde 1,4’e yavaşladı.

Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri de Kanada’da fabrika faaliyetinin 11. ayında arttığını ortaya serdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu