Yatırım yapmaya başla!

Kağıt Paralar Tedavülden Kalkıyor mu?

Çok severek kullandığımız ve sıcaklığını her daim hissettiğimiz kağıt paraların, bir gün tedavülden kaldırılacağı aklınıza gelir miydi? İşte kağıt paranın artık sonunun geldiğini gösteren araştırma:
Kağıt Paralar Tedavülden Kalkıyor mu?

Hepimiz cebimizde tomar tomar parayla gezmenin hayalini kuruyoruz değil mi? Genellikle gurbetçi amcaların ceplerinden çıkarttıkları koca bir demet paraya küçükken birçoğumuz bakakalmışızdır. Zamanla işadamlarının ellerindeki para çantaları dikkatimizi çekmeye başlamıştır ve sonra da “umarım bir gün benim de bu kadar çok para olur” demişizdir. Peki, ya kağıt para kaldırılırsa bu hayalimiz suya düşmüş olmaz mı?

Evet, yine ‘gelişen teknoloji’ diye başlanacak bir haberle karşınızdayız. İnsanların yerini almaya başlayan robotlar, kitapların ve gazetelerin yerini alan uygulamalar gibi paranın yerini alan gelişmeler de yaşanıyor. Yoksa siz hala farkına varmadınız mı? Özellikle gençlerin yanlarında nakit para taşımak yerine bir banka kartı çıkartarak ödeme yaptıklarını fark etmediniz mi? Aynı şekilde karta bile elini sürmeden internet üzerinden yapılan alışverişleri hiç düşünmeniz mi? Tüm bunlar artık kağıt paranın ömrünün bittiğine işaret ediyor!

Kağıt Para Basımı Zamanla Durdurulur mu?

Kağıt Para Basımı Zamanla Durdurulur mu?Sizlere Kızlar Soruyor sitesinden para ile ilgili sorular seçmiştim ve şahane cevaplarıyla birlikte paylaşmıştır. Orada bir üyenin, “neden az para basılıyor” sorusuna verilen en iyi cevapta olduğu gibi para basmak öyle kolay bir iş değil. Üstelik belli bir maliyeti bulunuyor ve bu birçok faktöre bağlı olarak değişiyor.

Gelelim asıl konumuza; ING Bank tarafından yapılan bir araştırmaya göre Türkiye olarak kağıt paradan vazgeçmeye hazırız! Evet, yoksa siz hala hazır değil misiniz?

Araştırmanın temeli şuna dayanıyor; gelişen teknoloji ile birlikte insanlar nakit kullanmak yerine elektronik ödeme yöntemlerini tercih ediyor. Mobil ve internet bankacılığının kullanımının artmasıyla birlikte kağıt paranın da yavaştan sonu geliyor. Hatta Facebook’tan bile para transferi dönemi başladı ve Whatsapp gibi daha birçok uygulamadan da bu işin yapılabileceği söyleniyor.

Yapılan Araştırma Neyi Kapsıyor?

Yapılan Araştırma Neyi Kapsıyor?ING Bank tarafından Türkiye dahil olmak üzere 15 ülkede yapılan araştırmada 14 bin 700 insana şu soru soruldu: “Kağıt paradan vazgeçebilir misiniz?”

Verilen cevaplara göre; Türkiye’nin % 26’sı kağıt paradan vazgeçmeye hazır görünüyor. Kağıt paradan vazgeçmeye en hazır olanlar ise Hollandalılar. % 41’lik oranla ilk sırada yer alıyorlar ve kağıt paranın ömrünün biteceğine inanıyorlar. İkinci sırada ise % 38’lik oranla Belçika yer alıyor.

“İşte nakit paradan vazgeçmeyeceğim” diyenlerin oranı:

"İşte nakit paradan vazgeçmeyeceğim" diyenlerin oranı:

Türkiye’de “kağıt paradan vazgeçmem” diyen insanların oranı ise % 74. Bilirsiniz severiz biz cebimizde tomar tomar parayla gezmeyi. Ayrıca kartla ödeme yapacağınızı söylediğiniz zaman yüzünüze ters ters bakan esnaftan da bunu anlayabilirsiniz. Bir yer de onlar da haklı aslında; kartlı ödemeler için yaşadıkları kesinti düşünüldüğü zaman!

“En son ne zaman nakit para kullandınız” sorusuna verilen cevapların yüzdesi:

"En son ne zaman nakit para kullandınız" sorusuna verilen cevapların yüzdesi:

Kağıt Para Ortadan Kalkarsa Neler Yaşanır?

Kağıt Para Ortadan Kalkarsa Neler Yaşanır?Araştırma ile ilgili Business Insider’a konuşma yapan ING Bank Kıdemli Ekonomisti Ian Bright, insanların kağıt para kullanmayı sevdiklerine ve belli başlı alışkanlıkları olduklarına değiniyor. Özellikle kahve ve gazete almak için insanların kağıt para kullanmaya devam edeceklerini düşünüyor. Aynı zamanda Ian’a göre; kağıt para kullanan insanlar merhametlerine daha düşkünler.

Master Card’ın patronu Mark Bannet ise geçen sene yaptığı bir açıklamada, 30 yıl içerisinde kağıt para kullanmanın modasının geçeceğini dile getirmişti.

Diğer bir yorum ise Ekonomist Heike Mai’dan. Kağıt paranın bitmesiyle birlikte suç oranlarının artabileceğini düşünen Mai, her 10 ödeme işleminden birinde suç tespit ettiklerini söylüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum