Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan: Rusya Hisseler için Kilit Risk Değil!

Dünyanın en büyük bankası JPMorgan, Rusya-Ukrayna krizi ve bunun piyasalar üzerindeki olası etkileri hakkında açıklama yaptı. İşte detaylar;
JPMorgan: Rusya Hisseler için Kilit Risk Değil!
Yorum

Rusya-Ukrayna gerilimi, gelen her açıklamayla biraz daha artıyor. Rusya’nın ayrılıkçı Ukrayna bölgelerinin bağımsızlığını tanıması gündemin ana konusuyken piyasalar gelişmelerle yönlendiriliyor.

Metaller Rusya’ya yaptırım endişeleriyle hareketlenirken petrol fiyatları da 7 yılın zirvesine ulaştı. Altın, güvenli liman özelliğiyle yükselirken küresel borsalar satıcılı işlem görüyor.

Sıkılaştırıcı Para Politikası Rusya Krizinin Önüne Geçiyor

Gelişmeler üzerine JPMorgan, notuyla gündeme geldi.

Dubravko Lakos-Bujas liderliğindeki JPMorgan stratejistleri tarafından bu sabah yayımlanan not, Rusya-Ukrayna krizinden daha büyük bir riske dikkat çekti. MarketWatch’un haberine göre notta şu ifadelere yer verildi:

“Rusya-Ukrayna gerilimi ABD şirketleri için düşük bir kazanç riski. Ancak enflasyona odaklanan agresif bir merkez bankası ekseninde bir enerji fiyatı şoku, yatırımcı duyarlılığını ve büyüme görünümünü daha da azaltabilir.”

Muhtemelen daha yüksek piyasa hacmiyle bu mevcut krizin belirsiz ve çalkantılı yolunun ortasında, sıkılaştırıcı para politikasının, hisse senetleri için hala kilit risk olmaya devam ettiği söylendi.

Bu görüş başka yerlerde de yankılandı. Capital Economics grup baş ekonomisti Neil Shearing, en kötü senaryoda petrol fiyatlarının varil başına 120 dolara yükselebileceğini tahmin etti.

Bu ünlü stratejist David Roche’nin yakın zamandaki tahminiyle örtüştü.

Shearing; “Normal zamanlarda, merkez bankaları enflasyonda enerji kaynaklı bir artışa bakma eğiliminde olurdu. Ancak mevcut yüksek enflasyon oranları ve daha yüksek enflasyon beklentilerini beslemesiyle ilgili endişeler göz önüne alındığında, bunun politika yapıcıların faiz oranlarını artırma nedenleri listesine eklenmesi olasıdır.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu