Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan’a Göre CBDC’ler Sınır Ötesi Ödemelerde 100 Milyar Dolar Tasarruf Sağlayabilir

Rapor, ASEAN bölgesinde birden fazla merkez bankası dijital para birimi ağını ele aldı.
JPMorgan’a Göre CBDC’ler Sınır Ötesi Ödemelerde 100 Milyar Dolar Tasarruf Sağlayabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

JPMorgan’a göre merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ağı, küresel şirketleri sınır ötesi ödemeler söz konusu olduğunda işlem maliyetlerinde yılda 100 milyar doların üzerinde tasarruf sağlayabilir.

Rapor, her yıl sınırları aşan yaklaşık 24 trilyon dolarlık toptan ödemeden bankaların toplam işlem maliyetlerinin 120 milyar dolardan fazlasına maruz kaldığını tahmin ediyor. Bu , kapana kısılmış likidite ve gecikmiş ödemelerdeki olası gizli maliyetleri barındırmıyor.

Günümüzün toptan sınır ötesi ödeme sürecinin büyük kısmı, gönderen ve alan bankalar arasındaki birden fazla aracı nedeniyle, genellikle yüksek işlem maliyetleri, uzun ödeme süreleri ve ödemelerin durumu konusunda şeffaflık eksikliği ile sonuçlanması nedeniyle yetersiz kaldığı belirtildi.

Kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisinin ilerleyişi tarafından yönlendirilen CBDC’ler hakkındaki konuşmalar, bu raporun odaklandığı perakende satış veya toptan satış işlemlerinin türü hakkında olabilir.

JPMorgan, ideal CBDC’lerin basılmasından ve itfa edilmesinden FX dönüştürme ve uzlaştırmaya kadar olan süreci dikkate alan bir model öneriyor. Rapor ayrıca, bankacılık dünyasında tam ölçekli bir CBDC sunumuyla kesintiye uğrayabilecek oyuncular için yeni fırsatlara da değiniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%