Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyon Tahminini Düşüren JP Morgan da TCMB’den Faiz İndirimi Bekliyor

ABD merkezli uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler alanında faaliyet gösteren bir şirket olan JP Morgan, bu ihtimali güçlendiren pek çok unsurun etkisiyle birlikte TCMB’den faiz indirimini Temmuz ayında bekliyor.
Enflasyon Tahminini Düşüren JP Morgan da TCMB’den Faiz İndirimi Bekliyor
Yorum

Dün, Türkiye için enflasyon tahmininde bulunan JP Morgan tahmin rakamını %15,1’den %14’e düşürmüştü. Bununla birlikte Haziran ayındaki verilerin fiyat dinamiklerindeki iyileşmeye dair ikna edici kanıtlar sunduğunu belirtti.

“Zayıf yurt içi talep, istikrarlı kur ve gıda fiyatlarında aşağı yönlü düzeltmeler büyük olasılıkla dezenflasyon sürecine yardım etmeye devam edecek.” açıklamasında bulunan JP Morgan, pek çok yabancı kurum gibi Merkez Bankası’nın bu ay faiz indirimine gidebileceğini öngörüyor. Yabancı kurumların bu şekilde düşünmesine sebep olan etken ise dün açıklanan enflasyon artış hızındaki gerileme olarak görülüyor. Söz konusu bu gerilemede de faiz indirimi olasılığını kuvvetlendiriyor.

Dün açıklanan Haziran ayı verileri ile birlikte yıllık bazda %18.71’den %15.72’ye gerileyen enflasyon, Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitme olasılığını güçlendiriyor.

Merkez Bankası'nın Faiz İndirimine Gitme Olasılığı GüçleniyorJP Morgan’a göre açıklanan Haziran ayı enflasyon verileri fiyat dinamiklerinde iyileşmeye işaret ediyor ve Merkez Bankası’nın faiz indirimine fırsat yaratıyor. TÜİK tarafından açıklanan veriler sonrasında şirket, bu yıl için enflasyon tahminini aşağı yönlü revize ederek TCMB faiz indirimi beklentilerinin güçlendiğini açıkladı.

“3. ayda da enflasyon aşağı yönlü sürpriz yaptı. Fiyat dinamiklerindeki bu iyileşme nedeniyle yıl sonu enflasyon tahminimizi %15.1’den %14’e düşürdük.” şeklinde açıklama yapan JP Morgan, TL’de değer kaybı riskinin daha agresif gevşeme ihtimalini azalttığını belirtti.

Enflasyon rakamlarının bu ayki toplantıda 100 baz puan faiz indirimi konusunda ikna edici olarak nitelendirildi. Neredeyse tüm görüşler TCMB’nin faiz indirimine gideceği yönündeyken, Standard Chartered Ekonomisti Carla Slim de Temmuz’da gevşeme döngüsüne başlamaya zemin hazırlandığını düşünüyor. 100 baz puanlık indirim öngören Slim, “Piyasalardaki türbülans, Mart seçimlerindeki siyasi çalkantı ve S400 gelişmeleriyle bu sene toplamda 200 baz puanlık indirim olabilir.” dedi.

“Haziran datası, TCMB’nin Temmuz toplantısında gevşeme döngüsüne başlayacağına dair tahminimiz için bize güven verdi.” diyen JP Morgan, yıl sonunda %14,0’a gerilemeden önce Ekim ayında %9,4’e kadar keskin bir düşüş yaşanmasını bekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu