Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Washington Valisi Jay Inslee Odağında İklim Değişikliği ile 2020 Başkanlık Yarışına Katıldı

Washington Valisi Jay Inslee, 2020 başkanlık seçimleri için adaylığını duyurdu. Detaylar aşağıda;
Washington Valisi Jay Inslee Odağında İklim Değişikliği ile 2020 Başkanlık Yarışına Katıldı
Yorum

Washington Valisi Jay Inslee, bugün 2020’de gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri için aday olduğunu açıkladı. Inslee yarışa daha az tanınmış bir isimle diğerlerinden daha düşük kazanma şansı ile girse de yasama ve yürütme tecrübesinin yanında ilerleyen referanslarının onu alanın geri kalanından ayrılmasını sağlayabileceği söylendi.

2012’den bu yana vali olarak görev yapan Inslee’nin son 30 yılın büyük bölümünde bazı devlet dairelerinde görev yaptığı belirtilirken başkanlığa giden yolunu iklim yörüngesinden geçirmesi dikkat çekti. Inslee, Cuma günü yayınlanan bir videoda; “Ben Jay Inslee ve başkanlık için yarışıyorum çünkü iklim değişikliğini engellemeyi ülkemizin bir numaralı önceliği haline getirecek tek aday benim” dedi.

Videoda Inslee, iklim değişikliği hakkında söylenecek çok şeyi olduğunu dile getirirken eski klipler de Inslee’nin bir politikacı olarak yıllar boyunca konuyu gündeme getirdiğini gösterdi.

Washington Valisi Jay Inslee İklim Değişikliği Söylenecek Çok Şey VarVideoda orman yangınlarının ardından Inslee gösteriliyordu ve Washington Valisi bu sırada; “iklim değişikliğinin acısını hisseden ilk jenerasyon biziz, ve bu konuda bir şeyler yapabilecek son kişi de biziz” diyordu. “Ay’a gittik ve dünyayı değiştiren teknolojiler yarattık. Ülkemizin bir sonraki misyonu, zamanımızın en acil sorununa karşı uyanmak olmalı: iklim değişikliğini yenmek” diyen Inslee’nin, yüzde 100 temiz enerjiyi ekonomiyi dönüştürmenin ve iş yaratmanın bir yolu olarak savunduğu aktarıldı.

Burada The Atlantic’in yazarı Edward-Isaac Dovere’nin Ocak’ta Inslee’nin desteğini artırmaya başladığını ve ABD’deki iklim aktivistleri arasında bağış toplama tabanı oluşturduğunu yazdığı hatırlatıldı.

Washington Valisi Jay Inslee Desteğini ArtırıyorÖte yandan geçtiğimiz günlerde Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda da Insley; “Milyonlarca Amerikalı için iklim değişikliği artık sadece bir grafik ya da tablo değil. Bu, onların evlerini istila eden sel suları, giderek şiddetlenen yangınlardan dillerinde kalan kül. Washington Eyaleti’nden Teksas’a ve Porto Rico’ya varana kadar şu anda iklim değişikliğini yaşıyoruz.” demişti. Tüm bunların yanında Inslee’nin vali olarak zamanını, ceza adaleti ve göçmenlik reformu gibi davaları savunmak için kullandığı vurgulandı.

Diğer taraftan Inslee’nin Cory Booker, Kirsten Gillibrand, Kamala Harris, Amy Klobuchar, Bernie Sanders, Elizabeth Warren gibi önde gelen senatörler arasında ön plana çıkmasının kolay olmayacağı da söylendi.

Washington Valisi Jay Inslee Güçlü Senatörler Yarışacağının FarkındaKaldı ki Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve eski Teksas Temsilcisi Beto O’Rourke’in de önümüzdeki haftalarda 2020 başkanlık seçimleri için adaylıklarını açıklamaları bekleniyordu. Yine de durumun farkında olan politikacı, iklim değişikliğiyle mücadeleye verdiği vurgunun kendisini ayıracağını savundu. The Associated Press’e verdiği yakın tarihli bir röportajda da “iklim değişikliği birleştirici bir konudur” diyerek bunun ahlaki bir zorunluluk ve ekonomik bir fırsat olduğunu belirtmişti.

Amerika’nın fosil yakıtlara bağımlılığını azaltan temiz enerji kaynaklarına önemli yatırım vaat eden Inslee, çevresel adalet, altyapı, temiz enerji, sağlık ve ulusal güvenlik konularına değinerek “bu mesele her değer sistemine ve topluluklarımızda yapmak istediklerimize bağlı” demişti. Inslee hiçbir başkan adayının iklim ve çevre politikaları konusunda kendisinin yapacağı kadar yoğun bir kampanya yürütmediğinin üzerini çizerken iklim konusunda milyonlarca dolar harcayan Michael Bloomberg’in de bu alanda yarışabileceği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu