Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’da Özel Ödeme Yöntemlerini Barındıran CBDC Çalışması Yapılacak

Japonya Merkez Bankası İcra Direktörü, CBDC modellerinden bahsetti.
Japonya’da Özel Ödeme Yöntemlerini Barındıran CBDC Çalışması Yapılacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Merkez bankası dijital para birimleri son dönemde ülkelerin düzenleyici kurumları tarafından değerlendiriliyor. Bu amaca yönelik olarak kullanılacak bir CBDC için Japonya’da değerlendirmeler yapılıyor.

Japonya Merkez Bankasıu İcra Direktörü Shinichi Uchida, özel ödeme yöntemleriyle kolayca bir arada bulunabilen bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmeye çalışacaklarını söyledi.

Direktör, halk tarafından kullanılan diğer ödeme yöntemleriyle bir arada yaşama arayışında olan bir CBDC’nin planlanması ve kullanımı kolay bir yapıya sahip olması gerektiğini söyledi. Merkez bankası yetkilisi, bir CBDC’nin özel bir şirket tarafından sağlanan dijital bir cüzdan içinde kullanılabileceği bir örneği gösterdi.

Çeşitli seçeneklerin olduğunu belirten yönetici, Japonya Merkez Bankası’nın, CBDC varken ödeme sisteminin genel bir resmini çizmek için tüm paydaşlarla çalışmak istediğini söyledi.

Uchida, merkez bankasının önceliğinin, bir CBDC’nin eklenmesinin, özel ödeme sistemleri sağlayıcıları arasında rekabeti sağlarken, aynı zamanda halk tarafından erişilebilir olması gerektiğini belirtti.

Yetkili şu an için merkez bankasının bir CBD çıkarma planı olmadığını ancak geleceğe uygun bir ödeme sistemi oluşturma görevinin yine de merkez bankasına bırakılacağını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%