Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FTX Borsası Alacaklılara Yeni Ödeme Yapmayı Planlıyor

İflas eden kripto para borsası FTX, yeni tazminat planı ile alacaklılara ödeme yapmaya hazırlanıyor. Detaylar geliyor…
FTX Borsası Alacaklılara Yeni Ödeme Yapmayı Planlıyor
HABER GİRİŞ

2022 yılının Kasım ayında iflas eden ve kripto para piyasasında büyük bir düşüşün katalizörü olan FTX borsası, çok sayıda yatırımcının mağduriyet yaşamasına neden olmuştu. İflas eden borsa yeniden yapılanma planı kapsamında, FTX’in alacaklılarının yüzde 98’ine izin verilen alacakların en az yüzde 118’ini ödemeyi planlıyor.

Şirket, diğer alacaklıların yatırımlarının zaman değeri karşılığında tam geri ödeme ve milyarlarca dolar daha tazminat alacaklarını bildirdi. FTX CEO’su John J. Ray III, iflas talep tutarlarının yüzde 100’ünün ve sivil toplum alacaklılarına faizin iadesini öngören bir 11. bölüm planı önerebilecek konumda olmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

FTX’in en son yeniden yapılanma planı, 2022’deki şirket çöküşünden etkilenen müşteriler ve alacaklılar için “merkezi bir dağıtım” hedefliyor. Plan henüz ABD İflas Mahkemesi tarafından sonuçlandırılıp onaylanmadı, ancak FTX, dağıtım için mevcut nakdin toplam değerinin 14,5 milyar ila 16,3 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyor.

FTX’in açıklamasına göre, şirket çoğunlukla Alameda ve FTX Venture işletmelerine ait yatırımlardan veya dava iddialarından oluşan “olağanüstü çeşitliliğe sahip bir varlık koleksiyonu” ile kazanç elde etti.

İflas eden kripto para borsası, yöneticileri tarafından gayri meşru kapı arkası operasyonlara maruz kaldı ve bu da likidite krizine yol açtı. Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, geçen Kasım ayında FTX müşterilerini ve yatırımcılarını dolandırmakla ilgili yedi suçtan da suçlu bulunmuştu. Bankman-Fried, Mart ayında yaklaşık 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın