Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Finans Otoriteleri 2022’de CBDC için Somut Adımlar Bekliyor

Yetkililer dijital yen’in diğer CBDC’ler ile uyumlu olması gerektiğini belirtiyor.
Japonya Finans Otoriteleri 2022’de CBDC için Somut Adımlar Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Finans sektörü blockchain teknolojisinin gelişmesi ile beraber dijital paralara yönelmeye başladı. Pek çok ülke kendi dijital para testlerini gerçekleştiriyor. İlerleyen dönemde Japonya’nın da CBDC teslerine başlaması bekleniyor.

Bir iktidar partisi yetkilisine göre, Japonya merkez bankası dijital para biriminin tasarımında 2022 bitmeden daha fazla netliğe sahip olabilir. Hideki Murai, Japonya Merkez Bankası’nın, merkez bankası ile mevduat arasında hangi varlıkların aracı olarak hizmet edeceğini belirlemek gibi dijital yenin temel işlevlerini sıralamak çalıştığını belirtti.

Japonya’da CBDC’nin Netleşmesi Bekleniyor

Japonya'da CBDC'nin Netleşmesi Bekleniyor

Yetkili gelecek yılın sonuna doğru Japonya’nın dijital parasının nasıl görüneceğine dair daha net bir görüşe sahip olacaklarını düşünüyor. Japonya’nın CBDC tasarımına ilişkin daha fazla ayrıntının dijital yenin finansal kurumları nasıl etkileyeceği konusunda bir tartışmayı başlatabilir.

Japonya’nın finans sektörü, banka dışı firmaların giderek artan bir şekilde çevrimiçi ödemeler için araçlar sunduğu büyük değişiklikler geçiriyor. Murai, CBDC’nin, Japonya’nın finans endüstrisinde meydana gelen değişiklikleri tamamen yeniden şekillendirme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Yetkili ayrıca, Çin’in dijital yuanı ile kaydettiği ilerlemeye karşı koymak için BoJ’nin dijital yenin diğer küresel CBDC’lerle uyumlu olmasını sağlaması gerektiğinin altını çizdi. BoJ ilk olarak Ekim 2020’de bir CBDC geliştirme planlarını açıklayarak, bankanın henüz CBDC ihraç etme planının olmadığını vurgulamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%