Yatırım yapmaya başla!

Japonya Merkez Bankası Başkanı’nın Gevşek Para Politikası ve Küresel Risk Açıklamaları!

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, gevşek para politikasının bankalar zarar verdiğinin farkında olduğunu söyleyerek küresel risklere karşı uyarıda bulundu. Detaylar aşağıda;
Japonya Merkez Bankası Başkanı’nın Gevşek Para Politikası ve Küresel Risk Açıklamaları!

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, bugünkü açıklamasında kurumun uzun süreli gevşek para politikasının finansal kurumların marjlarını sıkıştırabileceğinin ve potansiyel olarak ülkenin bankacılık sistemini istikrarsızlaştırabileceğinin farkında olduğunu söyledi.

İlaveten Kuroda, denizaşırı ülke ekonomilerini çevreleyen belirsizlik ve bastırılmış enflasyon arasında Japonya Merkez Bankası’nın politikasının maliyetini ve değerini dikkatle izlerken muazzam teşvik programını devam ettirmesi gerektiğini söyledi.

Japonya’nın nüfus bakımından dördüncü en büyük şehri Nagoya’da konuşan Kuroda iş dünyası liderlerine hitaben dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda İşletme Liderlerine Konuştu “Japonya Merkez Bankası, parasal genişlemeyi devam ettirmesinin finansal kurumların gücünü kümülatif olarak etkileyeceğinin farkında” dedi ve finansal kuruluşların yıllarca devam eden faiz oranlarından kaynaklanan daralan marjları telafi etmek için daha aktif risk almaları durumunda Japonya’nın bankacılık sisteminin negatif bir şok durumunda istikrarsız hale gelebileceğini söyledi.

Ancak Kuroda risklerin bu aşamada çok önemli olmadığını belirterek BOJ’nin gelişmeleri dikkatle izleyeceğini ve finansal kurumları gerektiği şekilde harekete geçirmeye teşvik edeceğini vurguladı.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Küresel Risklerin Farkında Tüm bunların yanında Kuroda, Japonya Merkez Bankası’nın bir yandan parasal gevşemeden kaynaklanan riskleri gözden geçirirken, bir diğer yandan da Çin – ABD ticaret gerilimleri ile yükselen korumacılığın küresel talep üzerinde yaratabileceği baskı gibi Japonya’nın ekonomik görünümünü çevreleyen belirsizlikleri düşünmesi gerektiğini aktardı.

Japonya Merkez Bankası Başkanı, bu tür sorunların Japonya ekonomisi üzerindeki etkisinin şimdilik sınırlı olduğunu söylemeyi de ihmal etmedi.

Küresel Riskler Henüz Japonya Ekonomisi Üzerinde Etkili Değil Ne var ki sorunların devam etmesi durumunda bunların Japonya ekonomisi üzerindeki etkisinin çok daha büyük olabileceğinin de üzerini çizdi. Ve görüşünü; “dengeli biçimde pozitif etkileri ve yan etkileri düşünürken, güçlü parasal genişlemeye de devam etmek gerekiyor” diyerek anlattı. İlgili haberde Japonya Merkez Bankası’nın geçtiğimiz ay düzenlediği toplantıda faizleri değiştirmeme kararı aldığı hatırlatıldı.

Buna göre Japonya kısa vadeli politika faizi Ocak 2016’dan bu yana olduğu gibi eksi yüzde 0.1’de bırakılmıştı. Sözlü yönlendirmesini de koruyan banka varlık alımlarını değiştirmemiş, 10 yıl vadeli hazine tahvillerinde faiz hedefini yaklaşık yüzde 0 seviyesinde bıraktı. Keza Kuroda o dönemde de küresel ticaret anlaşmazlıklarının getirdiği riskler karşısında kısa vadeli bir faiz artırım fikrine karşı çıkmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum