Yatırım yapmaya başla!

İTO Başkanı’ndan Bankalara Döviz Kredisi Faizleriyle İlgili Sert Uyarı!

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, son dönemde hükümetin aldığı tedbirlerden ve tüketiciye nefes aldıracak kredi desteğinden memnun olduklarını, ancak TL faizleri düşmesine rağmen bankaların döviz faizlerinin bir türlü aşağı inmemesini anlayamadıklarını söyledi.
İTO Başkanı’ndan Bankalara Döviz Kredisi Faizleriyle İlgili Sert Uyarı!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Ocak ayı olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada kredi faiz oranları ve ekonomideki gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulundu. TL faiz oranlarının inmesine rağmen, toplam kredi miktarında düşüş olmamasına anlam veremediklerini söyleyen Avdagiç, bankaları bu konuda sert eleştirilerde bulundu.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye’nin yerli üretiminin baltalanmak istendiğini söyledi.

Ülkemizin ekonomik olarak bir cendereye alınmak istendiğini belirten Avdagiç, sadece yabancı ürünlerin pazarı yapmaya çalışanlar olduğunu, bu düzene Sultan Abdülhamid zamanından bu yana karşı koyduklarını dile getirdi. Ziraat Bankası’nın kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilere vereceği ihtiyaç kredisinin tüketiciye nefes aldıracağını söyledi. Hükümetin tam zamanında önlem aldığını ve bu uygulamanın ailelerle birlikte toplamda 3 milyar kişiyi ilgilendirdiğini anlattı.

2018 yılının ilk 10 ayında bireysel kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı 684 bin 220 oldu.

Söz konusu dönem için açıklanan 102,8 milyar liralık kart borcunun 6,1 milyar lirasını takibe düşmüş krediler oluşturuyor. Avdagiç bu rakamların kredi kartı borçlarının ciddi bir sorun haline geldiğini gösterdiğini dile getirdi. Hükümetin borcunu ödeyemeyenler ile ödeyememiş olanları adaletli bir şekilde ayırması gerektiğini, Ziraat Bankası’nın da bu konuda doğru ayrım yapması gerektiğini ifade etti. Halkbak tarafından esnafa verilecek olan 22 milyar liralık kredi desteğinin de sıkıntıların azaltılması adına önem arz ettiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı KOBİ desteği reel sektörü rahatlatacak.

Bakan Albayrak’ın 13 bankanın katılımıyla gerçekleştirdiği KOBİ Değer Kredisi ile reel sektöre finansman sağlanacağını belirten Avdagiç, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı tedbirlerin hem de Hazine ve Maliye Bakanı’nın konuşmalarının esnaf ve KOBİ’lere can suyu olacağını ekledi. Bunların yanında sigorta prim teşviklerinin de uygulamasının artarak devam ettiğini, iş dünyası olarak bu gelişmelerden memnuniyetlerini dile getirdi. Ekonomi yönetiminin reel sektör temsilcilerinden gelen seslere kulak verdiğini anlattı.

TL kredi faiz oranlarının inmesine rağmen toplam kredilerin azalmaması konusunda bankalara uyarıdan bulundu.

İTO Başkanı Avdagiç, toplam kredilerin %40’ını, ticari kredilerin ise %50’sini oluşturan döviz kredi faizlerinin bir türlü aşağı inmediğini söyledi. İş dünyası olarak bu durumu anlamakta güçlük çektiklerini ifade eden Avdagiç, “Aklımıza gelen tek açıklama, herhalde unuttular. Bankalara hatırlatalım istedik.” şeklinde konuştu.

Dolar mevduatında bankaların verdiği faizin %5 olduğunu, diğer yandan dolar kredisi faizinin %10-13 olması sebebiyle arada büyük bir makas olduğunu belirtti. Bankaların acilen bu yönde bir adım atması gerektiğini, bu durumun ihracatçılar için büyük bir engel olduğunu söyledi. Fonlama maliyetlerinin yüksek seviyede seyretmesinin, ihracatçının uluslararası alanda rekabet gücünü azalttığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum