Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalyan Borsa Endeksi Haftanın Zirvesini Görürken Çimento Devi Yıldız Oldu

İtalyan borsa endeksi FTSE MIB, bugün ekonomik veri ve ABD cephesindeki iyimserlikle pozitif bölgede seyrediyor.
İtalyan Borsa Endeksi Haftanın Zirvesini Görürken Çimento Devi Yıldız Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

İtalyan borsa endeksi FTSE MIB, bugün hem ekonomik veri cephesi hem de ABD gelişmelerinden aldığı destekle pozitif bölgede seyrediyor. Endeksin en güçlü yükselişinde ise çimento, hazır beton ve inşaat agregaları üreticisi Buzzi Unicem öne çıktı.

Nedeni ABD Başkanı Joe Biden’ın çok konuşulan 1,2 trilyon dolarlık altyapı harcama paketine ilişkin anlaşmaya varılması oldu. Kazançlarını artıran FTSE MIB Endeksi bugün 25,437.34 – 25,515.22 puan aralığında hareket ederken bugünkü yüksek seviye ile 5 günün zirvesini kaydetti.

Yükseliş aynı zamanda İtalya’nın yeniden açılma planıyla ilerlemeye devam etmesinden de destek aldı.
İtalyan FTSE MIB
Kaynak: MarketWatch

Milano merkezli endeksin başında, Amerikan pazarına yüksek oranda maruz kalan ve ABD’deki 1 trilyon dolarlık altyapı haberiyle yüzde 4 yükselen Buzzi yer aldı. Dün 22,42 euro ile kapanış yapan Buzzi Unicem bugüne 22,65 euro ile başlayıp 23,35 euroya kadar yükseliş kaydetti.

Öte yandan ekonomik veri cephesinde hem işletme hem de tüketici güveni Haziran’da belirgin şekilde yükseldi.

İtalya’da tüketici güven göstergesi bir ay öncesine göre 4,5 puan artarak Haziran 2021’de 115,1’e, Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İtalya’nın imalat sektörü güven endeksi de Haziran’da 114,8’e yükselerek beklentileri aştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu