Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Düzenleyicisine Göre Kripto Para Piyasasının Denetlenmesi Gerekiyor

Borsa düzenleyicisi kripto paraların denetim olmaksızın yayılmasının endişe yarattığını belirtti.
İtalya Düzenleyicisine Göre Kripto Para Piyasasının Denetlenmesi Gerekiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paraların değer kazanması ile beraber ülkelerin düzenleyici kurumları denetim ihtiyacına dikkat çekiyor. Son olarak İtalya’nın borsa düzenleyicisi açık bir denetim olmaksızın kripto para birimlerinin düzensiz yayılmasının endişe kaynağı olduğuna dikkat çekti.

Ülkenin düzenleyici kurumu olan Consob’un başkan Paolo Savona, kripto para birimlerinin kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetleri kolaylaştırabileceğini ve hatta merkez bankalarının para politikası yürütme becerisini baltalayabileceğini söyledi.

Ülkeler Düzenleme Çalışmalarını Sürdürüyor

Ülkeler Düzenleme Çalışmalarını Sürdürüyor

Savona açıklamasının devamında uygun gözetim olmadan, borsalar için yasallık ve rasyonel seçimin temeli olan piyasa şeffaflığında kötüleşme yaşanabileceğini belirtti. Avrupa ve ABD, yatırımcılar yeni temel kurallar ararken, dijital varlıkları ve sağlayıcılarını düzenleme çalışmalarını sürdürüyor.

Diğer yandan Çin, İngiltere ve Rusya da dahil olmak üzere bazı ülkeler kendi merkez bankası dijital para birimlerini piyasaya sürmeyi düşünüyor. Savona dolaşımda 4 -5 bini aşkın kripto paranın olduğuna dikkat çekerek, yasa dışı kullanım olanakları nedeniyle ortaya çıkan tablonun endişe verici olduğunu belirtiyor.

Consob başkanı Avrupa düzeyinde çözümün uzun sürmesi halinde, İtalya olarak kendi önlemlerini almak zorunda kalacaklarını ifade etti. Savona ayrıa kripto paraların, vergi kaçırma, kara para aklama, terörizmi finanse etme ve adam kaçırma gibi suç faaliyetleri için bir kalkan olabileceği konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%