Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsviçre ve Fransa Merkez Bankaları CBDC Testleri için İş Birliği Yapacak

Avrupa merkez bankaları CBDC projesinde bir araya geliyor.
İsviçre ve Fransa Merkez Bankaları CBDC Testleri için İş Birliği Yapacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde ülkelerin merkez bankaları dijital para birimi çalışmalarına ağırlık veriyor. Avrupa bünyesinde de bu alanda önemli çalışmalar yürütülüyor. İsviçre ve Fransa merkez bankaları, sınır ötesi işlemlerde toptan merkez bankası dijital para birimlerini test etmek için Bank for International Settlements ile el ele veriyor.

Test süreci, Credit Suisse, Natixis, R3, SIX Digital Exchange ve UBS’yi de içeren Accenture liderliğindeki bir özel sektör konsorsiyumu tarafından desteklenecek. Proje, Fransa-İsviçre sınırının uzun bir bölümünü sınırlayan dağdan esinlenerek “Jura” olarak adlandırıldı.

Sınır Ötesi Anlaşmalara Odaklanılacak

Sınır Ötesi Anlaşmalara Odaklanılacak

Çalışma iki CBDC ve dağıtılmış bir defter teknolojisi platformunda bir Fransız dijital finansal aracı tarafından desteklenen sınır ötesi anlaşmalara odaklanacak. Çin, Rusya, ABD ve Euro Bölgesi dahil olmak üzere pek çok bölgede CBDC ihraç etmek için projeler üzerinde çalışıyor.

Çin Halk Bankası, halihazırda devam etmekte olan çok sayıda yerel deneme ve Hong Kong ile sınır ötesi işlemlerde dijital yuanı test etme planı ile tartışmasız en gelişmiş projeye sahip. Fransa Merkez Bankası, geçen yıl toptan CBDC programını başlatmıştı.

Kurumlar, Jura’nın keşif niteliğinde olduğunu ve toptan CBDC ihraç etme niyeti olarak yorumlanmaması gerektiğini kaydetti. Bu aşamada proje, esas olarak toptan merkez bankası dijital para birimlerinin sınır ötesi yerleşim için etkinliğini araştırmayı amaçlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%