Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya’da Üretici Fiyatları 38 Yılın Yükseğindeyken Borsa Endeksi Ekside

İspanya'nın üretici fiyatları 1983'den bu yana en yükseğe ulaşırken borsa endeksi güçlü açılışın ardından eksiye düştü.
İspanya’da Üretici Fiyatları 38 Yılın Yükseğindeyken Borsa Endeksi Ekside
Son Güncelleme: 
Yorum

IBEX 35 endeksi bugün artıda açılış yaptıktan sonra eksiye yöneldi. İlk etaptaki yükseliş, İngiltere’nin yeşil seyahat listesinin İspanya’nın Balear Adaları da dahil olmak üzere 16 yerden gelenleri içerecek şekilde genişletildiği haberiyle yönlendirildi.

Dün 9,074.10 puanda kapanış yapan IBEX 35 Endeksi, bugüne 9,101.00 puanla başladı. Açılışın hemen ardından 9,107.20 puana kadar yükselse de sonrasında kazançlarını geri vermeye başlayarak negatife yöneldi.

IBEX 35’in 5 günlük getirisi yüzde 0,15’e çıkarken bir ayda yüzde 2’ye yakın geriledi.
İspanyol IBEX 35
Kaynak: MarketWatch

Bununla birlikte gösterge endeksin yıl başından bu yana getirisi yüzde 12 oldu. Bir yılda ise yüzde 26 artış kaydettiği görüldü. Yazım sırasında yüzde 0,30 ekside ilerleyen IBEX’in aynı dakikalarda en güçlü yükselişi yüzde 2,5 üzeri kazançla ArcelorMittal tarafından kaydedildi. ArcelorMittal’i Pharma Mar ve Cellnex Telecom izledi.

Diğer taraftan dün beklenenden daha iyi gayri safi yurt içi hasıla büyümesi açıklayan İspanya, bugün ekonomik veri cephesinde İspanya’nın üretici fiyatları, enflasyonist baskıların artmaya devam ettiğini göstererek, 1983 yılının Kasım ayından bu yana Mayıs ayındaki en yüksek artışı kaydetti. Ana yukarı yönlü baskı, enerji fiyatlarından geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu