Yatırım yapmaya başla!

Facebook ve Twitter’i Yasaklayan İran Gözünü Instagram’a Dikti!

Geçtiğimiz günlerde Facebook ve Twitter’a erişim engeli getiren İranlı yetkililer Instagram’ı da yasaklayacağını açıkladı.
Facebook ve Twitter’i Yasaklayan İran Gözünü Instagram’a Dikti!

Son dönemin en popüler uygulamalarından başında hiç kuşkusuz Instagram geliyor. Yapılan araştırmalarda da genç kullanıcı kitlesinin Facebook’tan kendisine kaydıran sosyal platform hızla büyürken, İran’da bu durumun aksine gelişmeler yaşanıyor.

İnternet üzerinde gerçekleştirdikleri kısıtlayıcı politikalarla tanınan İran hükumeti geçtiğimiz günlerde sosyal medya devleri Facebook ve Twitter’a erişimi durdurmuştu. İran Başsavcı yardımcısı Muhammed Musaddık’tan gelen açıklamalar bu yasakların devam edeceğini gösteriyor.

Instagram Yasağı Yolda

Instagram Yasağı Yolda

İran Başsavcı yardımcısı Muhammes Musaddık, İranlı vatandaşların canını sıkacak açıklamalarda bulundu. Musaddık popüler sosyal medya platformu Instagram’ın, Facebook ve Twitter gibi erişime kapancağını belirtirken, yasağın ne zaman uygulanmaya başlanacağı ile ilgili net bir tarih vermedi.

Yetkili uygulanacak olan Instagram yasağına başlıca sebep olarak, ülkedeki bazı önde gelen tanınmış kişilerin ihtiyaç sahibi kişiler için yardım toplanmasının suistimal oluşturmasını gösterdi. Ancak gösterilen bu sebebin çok ta samimi olduğunu söylemek zor. İran kamuoyunda Instagram’ın yasaklanma sebebi olarak doların yükselmesi ve buna bağlı olarak sosyal medyada tepkilerin yükselmesi gösteriliyor.

Geçmişte Telegram Yasaklanmıştı

Geçmişte Telegram Yasaklanmıştı

Sosyal medya platformlarına karşı yaptırımlarda bulunan İran’ın Instagram yasağı ilk icraatı değil. Facebook ve Twitter’la beraber yaygın olarak kullanılan mesajlaşma uygulaması Telegram da İran hükumeti tarafından erişime engellenmişti.

Öyle ki Telegram İran’da en çok kullanılan uygulamaların başında geliyor ve internet kullanıcılarının %55’i uygulamayı indirmişti. Aynı şekilde önümüzdeki günlerde yasaklanacağı açıklanan Instagram da İran’da %23’lük bir kullanım oranına sahip.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum