Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran Hükümeti Ülkedeki Blockhain Topluluğunun Faaliyetlerini Yasakladı

Hükümet IBC’nin faaliyetlerini yasaklama kararı aldı.
İran Hükümeti Ülkedeki Blockhain Topluluğunun Faaliyetlerini Yasakladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde dünyanın pek çok yerinde kripto para camiasına yönelik kısıtlamalar uyguladığı görülüyor. İran hükümeti bu çizgide yeni bir adım attı. İran İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, İran Blockchain Topluluğu’nun (IBC) faaliyetlerini engelledi. Alınan bu kararla ilgili dernek yetkilileri, kendilerine bir açıklama yapılmadığını belirtiyor.

Derneğe finansal performansı ve faaliyetleri hakkında, özellikle de kripto para borsaları ile ilgili olanlar hakkında Sosyal İşler Kurumu’na ayrıntılı raporlar sunması iletildi. İran Blockchain Derneği, 2017 yılında, teknolojinin geliştirilmesinde yer alan girişimciler, tarafından, kar amacı gütmeyen ve kendi kendini yöneten bir oluşum olarak kuruldu.

Bazı Şirketler Uyarılmıştı

Bazı Şirketler Uyarılmıştı

Bakanlık geçtiğimiz günlerde derneğin faaliyetlerini engelledi. Ancak derneğin web sitesinin sponsoru olarak listelenen iki kripto borsasından birinin CEO’su olan IBC sözcüsü Sepehr Mohammadi, yönetim kurulu üyelerine sözlü veya yazılı herhangi bir uyarı yapılmadığını söyledi.

Daha önce ülkede faaliyet gösteren bazı kripto para şirketleri, IBC’nin uyarı listesindeydi. Mohammadi uygulanan yasağın bununla ilgili olabileceğini düşünüyor. Yerel basında yer alan bir habere göre bir parlamento üyesi kripto ile ilgili yerel sivil toplum kuruluşlarını yurtdışına döviz transfer etmekle suçladı.

Kripto ve blok zinciri alanındaki STK’lardan biri olarak IBC, iddiayı reddetti ve derneğin ülkede blok zincir teknolojisini teşvik ettiğini vurguladı. Hükümetin kripto paralar için sağlıklı bir düzenleme yapmak istediği biliniyor.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, ülkenin ulusal çıkarları korumak ve korumak için kripto para birimi faaliyetlerini yasal hale getirmesi gerektiğini söylemişti. Geçtiğimiz günlerde ise ülkede düzenlenen seçim ile İbrahim Reisi, İran’ın yeni cumhurbaşkanı seçildi. Reisi’nin kripto para piyasasına yönelik nasıl bir yaklaşımda bulunacağı merak konusu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu