Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran’daki Bitcoin Madencilik Tesisi Çinli Yatırımcıların Desteğiyle Yeniden Faaliyete Başladı

Geçtiğimiz aylarda kapatılan madencilik tesisi yeniden açıldı.
İran’daki Bitcoin Madencilik Tesisi Çinli Yatırımcıların Desteğiyle Yeniden Faaliyete Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yaklaşık dört ay önce İran’daki en büyük Bitcoin madencilik tesisi kapatılmıştı. Aradan geçen zaman içerisinde Çinli yatırımcıların desteği ile beraber kapatılmış olan madencilik çiftliği yeniden faaliyetlerine başlama kararı aldı. Yatırımcılar bunun için büyük bir finansman kaynağı sağlıyor.

İran’ın güneydoğusunda bulunan Rafsanjan’da bulunan Bitcoin madencilik çiftliği, 2021’in başlarında büyük tartışma yaratmıştı. Bölgede yetkililer büyük elektrik kesintileri yaşandığını sebep göstererek, merkezin kapatılması emrini vermişti.

Kesintiler Nedeniyle Tesis Kapatılmıştı

Kesintiler Nedeniyle Tesis Kapatılmıştı

Tesisin 175 megavat-saat elektrik tükettiği bildiriliyor. Bu, İran’daki kripto madencilerine tahsis edilen toplam gücün neredeyse üçte birine karşılık geliyor. 2019’da yeniden kurulan BTC madencilik tesisi, bildirildiğine göre Orta Doğu’daki en büyük veri merkezi olarak biliniyor.

Tesisin kapatılmasının yanı sıra yetkililer buraya yapılan yatırımların kaybedilmemesi gerektiğini düşünüyor. Çin’de yürürlükte olan katı elektrik tüketimi yasaları, madencileri başka ülkelerde yatırım yapmaya zorluyor. Ucuz maliyetler nedeniyle İran yatırımcılar için cazip bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Bazı İranlı Bitcoin madencileri, Çinli madencilerin varlığını nedeniyle kendi karlarının azaldığını belirtiyor. Ülkede son yıllarda sürekli büyüyen madencilik aktivitesinden dolayı, büyük şehirlerdeki hava kirliliği oranının arttığı gündeme gelmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu