Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İntihara Sürükleyen Blue Whale Oyunu Dünyayı Ayağa Kaldırdı!

Mavi Balina Oyunu olarak da bilinen Blue Whale Game oyuncularını intihara sürüklemeye devam ediyor! Onlarca belki de yüzlerce oyuncunun intihara kalkıştığı Blue Whale oyunundan dolayı 3 kişi yaşamını yitirdi!
İntihara Sürükleyen Blue Whale Oyunu Dünyayı Ayağa Kaldırdı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Haberimize başlamadan önce ölümcül Blue Whale oyunu ile ilgili görselleri ya da videoları sizlerle paylamadığımızı belirtelim. Rus yazılımcılar tarafından geliştirildiği söylenen Blue Whale ya da Mavi Balina oyunu can almaya devam ediyor! Çeşitli komplo teorilerine de neden olan ve adını denizlerde yaşayan en büyük canlıdan alan bu online oyun, artık bir sendrom ve bir vaka olarak görülüyor.

Kimine göre saçma sapan bir oyun kimine göre ise dünyanın sonu konulu filmleri andıran bir virüs olarak görülen Blue Whale, birçok oyuncunun intihara kalkışmasına neden olduğu gerekçesiyle sakıncalı ve tehlikeli oyunlar arasında yer alıyor. Çocukluk ve gençlik dönemlerimizde kurgu olduğunu bildiğimiz halde, büyüklerimizin “kötü örnek” olacaklarını düşündükleri Counter-Strike, böyle bir ölüm makinesinin yanında tamamıyla masum bir oyun olarak kalıyor.

İşte Blue Whale oyunu hakkındaki detaylar;

Blue Whale Oyunundan Dolayı 130 Oyuncu İntihara Kalkıştı

Blue Whale Oyunundan Dolayı 130 Oyuncu İntihara KalkıştıTamı tamına 130 oyuncuyu intihara sürükleyen Blue Whale oyunu ile ilgili ilk intihar girişimi 2015 yılında Rusya’da gerçekleşti. Ardı arkası kesilmeyen intihar girişimlerinin ardından Blue Whale oyununun figürleri hakkında soruşturma başlatıldı. Fakat bu soruşturma bazı gençlerin hayatını kaybetmesine engel olamadı. Birçok savunmasız ve iyi niyetli genci intihara sürükleyen bu oyun psikolojik gerilim filmlerini de aratmıyor.

Blue Whale Oyunu 3 Gencin Hayatına Mal Oldu

Blue Whale Oyunu 3 Gencin Hayatına Mal Olduİntihar girişiminde bulunan gençlerin haberini alan birçok kullanıcının psikoloji testi yapmak amacıyla katıldıkları Blue Whale oyunu; 14, 15 ve 16 yaşlarındaki üç gencin hayatını kaybetmesine neden oldu. Blue Whale oyunundaki talimatları yerine getiren 16 yaşındaki Yulia Konstantinova, sosyal medya hesabından mavi renkli bir balina resmini yükledi ve “son” yazan bir not ile paylaştı.

Ölümcül Blue Whale OyunuDaha sonra ise 15 yaşındaki arkadaşı Veronika Volkova, Yulia’nın ardından; kayıp… Nihayet son geldi,” notunu paylaştı. Akabinde ise “Ne kadar çabalasan da hiçbir şey işe yaramıyormuş gibi hissediyor musun,” sorusunu yönelten Veronika “ben sadece bir hayaletim” diyerek intihar etti.

Blue Whale 3 Gencin Hayatına Mal Olduİntihara meyilli bir canlı olmasıyla bilinen mavi balinanın bir simge haline geldiği bu oyun son olarak 14 yaşında Çin Halk Cumhuriyeti’nde yaşayan küçük bir kızın tren raylarına atlayarak intihar etmesine neden oldu. Peki, Blue Whale oyuncuları neden intihar ediyorlar?

Blue Whale Oyununun Arkasında Kim Var?

Blue Whale Oyununun Arkasında Kim Var?21 yaşındaki Philip Budeikin tarafından geliştirildiği düşünen ölümcül Blue Whale oyununu herhangi bir yerden indiremiyorsunuz. Sadece Rusça yazışmaların geçtiği bir sosyal medya hesabı aracılığıyla gönderilen linke tıklayarak oyuna dahil oluyorsunuz. Genellikle psikolojik sorunlar yaşayan gençlerin merakını cezbeden bu çarpık oyun, oyuncuların verilen 50 talimatı yerine getirmesini istiyor. Bu talimatların bazıları ise ölümcül görevleri içeriyor.

EN İYİ HACKER FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

Tüm bu olan bitenin suçlusu olarak gösterilen Budeikin, yapmış olduğu sosyopat paylaşımlarıyla dikkat çekiyor. Takipçilerine “daha ne kadar bu anlamsız yaşam mücadelesine devam edeceksiniz,” gibi sorular yöneltmekle kalmayıp “biz Ölüm’ün çocuklarıyız” gibi paylaşımlarda bulunan Philip Budeikin; takipçilerine özel korku filmleri listesi de yayınlıyor. Peki, gençleri ve çocukları intihara teşvik eden Blue Whale oyunu ve oyunun yapımcılarıyla ilgili hiçbir şey yapılmıyor mu?

Blue Whale Oyununa Gösterilen Tepkiler

Blue Whale Oyununa Gösterilen TepkilerBlue Whale oyuncularını bütün gün korku filmi izlemeye ve intihara teşvik etmeye hız kesmeden devam eden Budeikin, tam 8 farklı intihara meyilli grup kurmak suçuyla, soruşturmalar kapsamında tutuklandı. Mart 2017’de ise Romanya İçişleri Bakanı Carmen Dan oyun hakkındaki endişelerini dile getirirken, Bükreş Belediye Başkanı Gabriela Firea ise bu oyunun “fazlasıyla tehlikeli” olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir :

2017 Yilinin Merakla Beklenen Video Oyunlari
2017 Yılının Merakla Beklenen En Etkileyici Video Oyunları

Sadece Rusya ve Çin ile sınırlı kalmayan bu oyun, Fransa ve İngiltere gibi Batı Avrupa ülkelerinde de endişelerin artmasına neden oldu. Brezilya’da ise Sao Paulo’lu bir tasarımcı oyuna tepki olarak, Pembe Balina anlamına gelen Balelia Rosa adlı bir hareket başlattı. Ayrıca ünlü hacker grubu Anonymous da bu tehlikeli oyun için devreye girmiş durumda. Şimdilerde ise Blue Whale adlı bu ölümcül oyunla ilgili soruşturmalar artarak devam ediyor. Umarız oyunun ve intiharların sorumluları kısa sürede yakalanarak, hak ettikleri cezalara çarptırılırlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu