Yatırım yapmaya başla!

İnternetten Kartlı Ödemeler 2018’de %41 Büyüyerek 140 Milyar Liraya Ulaştı

BKM Genel Müdürü Soner Canko, internetten kartla yapılan ödemelerin 2018’de bir önceki yıla göre %41 oranında artış göstererek, 140 milyar liraya yükseldiğini söyledi.
İnternetten Kartlı Ödemeler 2018’de %41 Büyüyerek 140 Milyar Liraya Ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko 2018 ve daha önceki yıllardaki kartlı ödemeler istatistiklerini açıkladı. Buna göre Kasım ayında 13,5 milyar TL ile rekor kıran internetten kartlı ödemeler, 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla %41 büyüyerek 140 milyar liraya ulaştı. 2013 yılında 35 milyar TL civarında olan bu tutar son 5 yılda 4 kart artarak dijital dönüşümün ne kadar hızlı yayıldığının bir göstergesi oldu.

Soner Canko 2018’de kartlı ödemelerin dinamosunun internetten yapılan kartlı ödemeler olduğunu söyledi.

Geçen yıl Ocak ve Kasım ayları arasında 135,5 milyar TL tutarında internet alışverişlerinde kredi kartı veya banka kartı kullanıldı. Senenin tamamında ise 140 milyar TL seviyesine ulaşıldı. 2013 yılında 35 milyar lira olan internetten kartlı ödemeler 5 yıl içerisinde 4 kat artarak 140 milyar liraya çıktı.

Bu alanda 2017 yılında %45 büyüme olduğunu belirten Soner Canko, toplam kartlı ödemeler içindeki payının %16’yı geçtiğini söyledi. Beş yıl önce bu oranın %8 civarında olduğunu ve bugün gelinen seviyede internet alışverişinin hayatımızda ne kadar önemli bir paya sahip olduğunun ispatı olduğunu yorumladı.

İnternetten yapılan alışverişlerin %68’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirildi.

Son yıllarda sanal kredi kartı sayısının arttığını söyleyen Canko, son rakamlara göre 6,3 milyon adede ulaştığını belirtti. Toplam kredi kartı sayısının %9’unu oluşturan bu alanda 2018 yılının 11 ayında 6,1 milyar lira tutarında internetten ödeme yapıldı. Turizm açısından oldukça verimli bir yıl geçirdiğimizi ifade eden Canko, yabancı kartlarla Türkiye’de yaklaşık 41 milyar lira alışveriş yapıldığını ve 2017 yılına göre %85 artış olduğunu dile getirdi. Yılın tamamında ise yabancı kartlarla yapılan ödemeler 44 milyar TL oldu.

BKM Genel Müdürü Soner Canko, sosyal medya kullanımının artmasıyla dolandırıcılık faaliyetlerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Dolandırıcıların sosyal medya üzerinden, sahte SMS ve e-postalarla kullanıcılara reklamlar veya arama motorları üzerinden ulaştığını anlatan Canko, bu kişilerin internet siteleri aracılığıyla kimlik bilgileri, annenin evlenmeden önceki kızlık soyadı veya diğer önemli bilgilere erişim sağladığını söyledi. Bu nedenle bilmediğimiz kaynaklardan veya tanımadığımız kişilerden gelen tüm linkleri tıklamamamız gerektiğinin altını çizdi.

Alışveriş yapılan sitenin iyice araştırılması gerektiğini, herkesçe bilinen ve güvenilir bulunan internet sitelerinden alışveriş yapılması gerektiğini belirtti. Dolandırıcıların ATM’lerdeki bazı mekanizmalar kurarak da tüketicilerin bilgilerini kopyaladığını anlatan Canko, burada işlem yaparken kimseden yardım istenmemesi, banka görevlisinin dahi şifrenizi görmemesine özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum