Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Instagram Üçüncü Parti Uygulamaların Kontrolü için Yeni Bir Arayüz Geliştiriyor

Instagram’a kullanıcı gizliliğinin daha etkin bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan yeni bir özellik geliyor.
Instagram Üçüncü Parti Uygulamaların Kontrolü için Yeni Bir Arayüz Geliştiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Sosyal medya uygulamaları arasında en popüler platformlardan biri olan Instagram, her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Facebook’un sahibi olduğu sosyal mecra kullanıcıların güvenliğini gözeten araçlara bir yenisini katıyor. Son olarak hikayeler bölümü için kullanıcılar arasındaki etkileşimi artıracak bir özellik üzerinde çalıştığı haberi ile gündeme gelen Instagram, bu sefer üçüncü parti uygulamalara yönelik bir araç geliştiriyor.

Facebook’ta olduğu gibi Instagram’da da kullanıcılara yönelik pek çok üçüncü parti uygulama ve araç mevcut. Bu uygulamaların hesaba tanımlanması için talep edilen izinleri kabul etmesi gerekiyor. Bu izinler sonrası uygulamalar kullanıcılara dair pek çok bilgiye ulaşabiliyor. Bu da veri gizliliği açısından zaman zaman sorun teşkil edebiliyor. Instagram’a gelecek yeni ekran ile bu uygulamaların kontrolü daha kolay bir şekle bürünecek.

Instagram’a Facebook Benzeri Arayüz Geliyor

Instagram’a Facebook Benzeri Arayüz Geliyor

Facebook yakın geçmişte başta Cambridge Analytica olmak üzere çok sayıda veri ihlali ile gündeme geldi. Sosyal medya devi benzer olayların tekrarlanmaması adına kullanıcılarının hizmetine yeni araçlar sunuyor. Bilindiği üzere Facebook’ta kullanıcılar izin vermiş oldukları üçüncü parti uygulamaları ayrı bir ekranda görüntüleyebiliyor. Bu ekranda hangi uygulamaya hangi izinlerin verildiği görülüyor ve kullanıcıların istekleri doğrultusunda kontrol edilebiliyor.

Benzer bir ekInstagram’da Milyonlarca Veri Kopyalanmıştıran önümüzdeki günlerde Instagram için de gelecek. Geliştirilecek olan ekran ile kullanıcılar Instagram’da üçüncü parti uygulamalar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacak. Instagram’ın Ayarlar bölümünde bulunan ‘Güvenlik’ sekmesi altında bu uygulamaların ne zaman hesap ile iletişim kurduğu görülebilecek. Görünen o ki Facebook kendi platformunda yaşadığı itibar kaybını Instagram’da yaşamak istemiyor. Nitekim Instagram şu sıralar dünyanın en popüler sosyal medya platformları arasında başı çekiyor.

Instagram’da Milyonlarca Veri Kopyalanmıştı

 

Üçüncü parti uygulamaların kullanıcılara sağladığı erişim nedeniyle Instagram’da da daha önce ses getiren veri ihlalleri yaşanmıştı. Geçtiğimiz aylarda basında yer alan haberlere göre siber saldırganlar takipçi sayısı yüksek olan hesapları ele geçirmek adına aktivitede bulunmuş ve sosyal medya devinde hisse sahibi ortaklarından birinin kullanıcıların konum verilerini kopyaladığı ortaya çıkmıştı.

Daha önce bu noktada kullanıcıların kontrolü son derece zayıftı. Artık kullanıcılar kendi izin verdiği uygulamaları daha etkin bir şekilde denetleyebilecek. Geçtiğimiz aylarda Facebook, milyonlarca kullanıcının verilerine izinsiz erişim sağlayan çok sayıda uygulamayı platformundan kaldırmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu