Yatırım yapmaya başla!

Instagram’da Takipçi Sayısını Artıran Uygulama Kullanıcı Şifrelerini Sızdırdı

Instagram’da üçüncü parti bir uygulama nedeniyle binlerce kullanıcının şifreleri açığa çıktı.
Instagram’da Takipçi Sayısını Artıran Uygulama Kullanıcı Şifrelerini Sızdırdı

Dünyanın önde gelen sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, milyonlarca kişi tarafından beğeniyle kullanılıyor. Platformda kullanıcılara farklı hizmetler vermek amacıyla çok sayıda üçüncü parti uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların bir kısmı ise hizmet vermek için kullanıcı verilerine ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla ortaya güvenlik riskleri çıkabiliyor. Pek çok kişi Instagram’da daha fazla ilgi görmek adına sahte takipçiler satın alıyor.

Bunun için destek sağlayan pek çok uygulama mevcut. Yapılan bir araştırma bu uygulamalardan birisinin kullanıcı şifrelerini sızdırdığını ortaya koyuyor. SocialCaptain adlı bir şirket kullanıcılara takipçi sayılarını artırmaları için destek sağlıyor. Ancak şirketin veritabanındaki şifrelerin yeterince etkin korunmaması nedeniyle çok sayıda kullanıcının şifrelerinin sızdırıldığı belirtiliyor.

Kullanıcıların Şifreleri Sızdırıldı

Kullanıcıların Şifreleri Sızdırıldı

Yapılan bir araştırma SocialCaptain’in kullanıcı şifrelerini yeterince korumadığını gösteriyor. Şirket kullanıcıların takipçilerini arttırmak için hizmet veriyor ve bunun için şifre bilgilerine ihtiyaç duyuyor. Ancak bu toplanan şifrelerin düz metin olarak saklanıyor olması veri ihlalinin yaşanmasına neden oldu. Bu sitede yaşanan hata nedeniyle binlerce kişinin verilerini görüntülemek mümkün hale geldi. Bir araştırmacı ilgili güvenlik açığından 10 bin Instagram kullanıcısının etkilendiğini söyledi.

Bu kullanıcılar arasında 4.700 kişinin sosyal medya platformundaki kullanıcı adı ve şifresi görünüyordu. Geriye kalan kişilerin ise yalnızda e-posta adresleri ortaya çıktı. Hatta bu kişilerin hizmeti ücretsiz ya da ücretli olarak aldıklarına dair bilgiler araştırmada görülüyor. Saklanan verilerde ücretli hizmet alan kişilerin fatura adresleri de sızdırılmış oldu. Güvenlik uzmanları bu durumu doğrulamak için sahte bir hesap oluşturup SocialCaptain üzerinden hizmet aldılar.

SocialCaptain ise açığa çıkan bu durum sonrası ilgili güvenlik açığını ortadan kaldırdığını açıkladı. Şirketin genel müdürü Anthony Rogers, “Yaptığımız analiz, sorunun, hesapların üçüncü taraf e-posta hizmetiyle kimlik doğrulaması olmadan geçici olarak erişilebilir hale getirildiği son haftalarda ortaya çıktığını gösteriyor” diye konuştu. Rogers ayrıca konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini sözlerine ekledi. Uzmanlar bu siteye kayıt olan kişilerin şifre bilgilerini değiştirmesini öneriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum