Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Instagram Stalk Yapan Kullanıcıların Hesaplarına Giriş Yapmasını İsteyecek

Instagram’a gelen son güncelleme ile tarayıcı üzerinden profilleri görüntüleyen kullanıcılardan giriş yapmaları istenecek.
Instagram Stalk Yapan Kullanıcıların Hesaplarına Giriş Yapmasını İsteyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, çıktığı günden bu yana büyük bir değişim geçirdi. Facebook’un çatısı altında olan popüler mecra milyonlarca kullanıcının buluşma noktası oldu ve etkileşim oranı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bilindiği üzere uygulamada başka hesapları kontrol eden yani bilindik deyimle stalk yapan çok fazla insan mevcut.

Instagram ekibi ise kullanıcıların stalk yapmaktan ziyade uygulamanın kendisine odaklanmasını istiyor. Son dönemde gelen güncellemelerin de bu yönde geliştirildiğini söyleyebiliriz. Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile takip edilen kişilerin neler yaptığının gizleneceğini açıklamıştı. Şirket bu anlamda bir güncelleme yayınladı ve tarayıcı üzerinden stalk yapan kullanıcılara yönelik bir karar almış oldu.

Profil Görüntülemek için Hesaba Giriş İstenecek

Profil Görüntülemek için Hesaba Giriş İstenecek

Instagram’da stalk yapan kullanıcıların yaygın olarak gerçekleştirdiği eylem, bu işlemi tarayıcı üzerinden yapmak oluyor. Bilindiği üzere uygulamada başka bir profil üzerinde gezerken kullanıcılar kişilerin fotoğraflarını istem dışı beğenebiliyor. Mobil uygulamada el kayması ile yaşanan bu durum sonrası pek çok kullanıcı hesaba giriş yapmadan tarayıcı üzerinden stalk yapıyor. Bu durum Instagram ekibinin dikkatini çekmiş olacak ki yeni bir önlem alma ihtiyacı hissedilmiş.

Kullanıcılar herkese açık profilleri tarayıcı üzerinden hesaba giriş yapmadan bugüne kadar kolaylıkla görütüleyebiliyordu. Ancak Instagram artık bu tarz stalk yapan kullanıcılardan hesaplarına giriş yapmasını isteyecek. Profile girildiğinde ilk çıkan resimler gösterilecek. Alt sıradaki resimler açıldıkça hesap giriş ekranı çıkacak. Sonrasında ise resimlerin devamı gösterilmeyecek.

Facebook, Instagram’a getirdiği yeni özelliğe dair açıklamasında “Platforma giriş yapmadıysanız herkese açık profillerin sadece bir kısmını görebiliyorsunuz. Daha sonra giriş yapmanız isteniyor. Bu değişimin sebebi insanların Instagram’da yayınlanan fotoğrafları görmesine yardımcı olurken onları Instagram’ın sunabileceği en iyi deneyime yönlendirmek.” ifadelerine yer verdi.

Artırılmış Gerçeklik Filtreleri Kaldırılıyor

Artırılmış Gerçeklik Filtreleri Kaldırılıyor

Sosyal medya devinde bilindiği üzere Spark AR adı altında çok sayıda artırılmış gerçeklik filtresi kullanılıyor. Kullanıcılar kendi fotoğrafları üzerinde ilgi çekici oynamalar yaparak farklı görünümler elde ediyor. Ancak bu filtrelerden bazıları ise çevrelerden eleştiri almaya başlamıştı. Bu filtrelerin başında ise insanları estetik ameliyatlı gösteren artırılmış gerçeklik araçları yer alıyor.

Yapılan açıklama ile bu tarz filtrelerin kullanıcıların psikolojisini olumsuz etkilediği gerekçesi ile kaldırılacağı belirtildi. Facebook konuyla ilgili “Spark AR filtrelerinin olumlu bir deneyim olmasını istiyoruz ve bireylerin ‘iyiliğiyle’ ilgili mevcut politikalarımızı gözden geçiriyoruz” açıklamasında bulundu. Spark AR tarafından alınan filtre kararına Twitter’dan kullanıcıların olumlu geri dönüşlerde bulunduğu belirtiliyor.

Spark AR’ın araştırmasına göre geçtiğimiz yıldan bu yana 1 milyar kişi artırılmış gerçeklik filtrelerini kullandı. Bu filtrelerin önemli bir bölümünün kullanıcıları olumsuz etkilediği ve insanların gördükleri resme dönüşmek için ameliyat olmak istediği belirtiliyor.

Boston Üniversitesi’nden Dr. Neelan Vashi, “İnsanlar filtrelerdeki versiyonlarına dönüşmek için ameliyat olmak istiyorlar. Bu filtreleri kullanarak çekilen fotoğraflar, ‘beden dismorfik bozukluğu’ olan insanları olumsuz yönde etkileyebilir. Çünkü insanlar, bu yaratılan güzellik algısını içselleştirmeye daha meyillidir” diye konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu