Yatırım yapmaya başla!

Instagram’ın Snapchat Reklamı Yapan Kullanıcılara Baskı Yaptığı İddia Edildi

Sosyal medya devleri Instagram ile Snapchat arasındaki rekabet her geçen gün daha da kızışıyor. Snapchat, Instagram’ın kendi uygulamasının reklamını yapan kullanıcılara baskı yaptığını iddia etti.
Instagram’ın Snapchat Reklamı Yapan Kullanıcılara Baskı Yaptığı İddia Edildi

Sosyal medya uygulamaları son yıllarda daha fazla kullanıcıya ulaşmaya devam ediyor. Farklı kullanım deneyimlerine sahip pek çok sosyal medya platformu mevcut ve bu uygulamalar sürekli yeni özellikler ile donatılıyor. Bununla beraber platformlar arasında kıyasıya bir rekabet yaşandığını da söyleyebiliriz. Bu rekabetin en sert geçtiği uygulamaların ise Instagram ve Snapchat olduğu görülüyor. Hikaye paylaşımı özelliğini ilk olarak ortaya çıkaran Snapchat olmuştur.

Instagram daha sonra bu özelliği kendi kullanıcılarına sunarak rakibine büyük zarar verdi ve son yılların en popüler sosyal medya uygulaması haline geldi. Facebook önce Instagram’ı daha sonra WhatsApp’ı alarak en büyük sosyal medya trafiğine sahip platform haline geldi. Bu durum Snapchat’in rakibi ile rekabet etmesini zorlaştırıyor.

Ancak buna rağmen Snapchat, Instagram’ı kullanıcılarına karşı baskıcı davranmakla suçluyor. Ortaya atılan son iddiaya göre Instagram, kendi platformunda Snapchat reklamı yapan doğrulanmış hesaba sahip kullanıcıları uyarıyor hatta yaptırım uyguluyor.

Snapchat’ten Instagram’a Ağır Suçlama

Snapchat’ten Instagram’a Ağır Suçlama

Snapchat ortaya attığı son iddiayı “Project Voldemort” adını verdiği bir belge ile kamuoyu ile paylaştı. Sosyal medya platformunun Instagram ile ortaya attığı iddiaya göre platformda doğrulanmış hesaba sahip kullanıcılar Snapchat reklamı yapması sebebiyle uyarılıyor. Instagram bu kullanıcılara davranışlarından vazgeçmelerini yoksa doğrulanmış hesap rozetlerinin alınacaklarını belirtiyor. Bununla beraber Instagram’ın #snapchat etiketi ile atılan tüm gönderileri arama ve keşif bölümünden kaldırmaya başladığı iddia ediliyor.

Instagram’ın sahibi olan Facebook daha önce veri ihlalleri ile sıkça gündeme geldi. Sosyal medya devi son olarak Snapchat tarafından haksız rekabete zemin oluşturmakla suçlanıyor. Snapchat açıklamasında Facebook’un etik dışı davrandığını belirterek, “Bilişim sektöründeki en büyük firmalar rakiplerini saf dışı bırakmak için ezici güçlerini kullanıyorlar. Özellikle yeni başlayan firmaları satın almak için gözlerini korkutan şirketler, anlaşmayı kabul etmediklerinde sektörde barındırmamakla tehdit ediyorlar.” açıklamasında bulundu.

Facebook Dolaylı Yoldan Snapchat’i Takip Etti

Facebook Dolaylı Yoldan Snapchat’i Takip Etti

Bilindiği üzere Facebook sosyal medya uygulamaları arasında ilk olma özelliğine sahip. Bugün itibariyle 2.5 milyarı aşkın kullanıcısı ile tüm uygulamalardan daha fazla potansiyele sahip. Şirket geçmiş yıllarda yapmış olduğu ticari hamleler ile büyük işlerin altına imza attı. 2013 yılında Onavo’yu satın alan sosyal medya dev, bu platform üzerinden ücretsiz VPN hizmeti yayınladı. Bu uygulama sayesinde milyonlarca kullanıcının veri trafiği incelendi.

Bu trafik üzerinden Snapchat ve benzeri uygulamaların tüm istatistikleri Facebook tarafından ele geçirilmiş oldu. Bu veri skandalının ortaya çıkarılmasının ardından Apple kendi uygulama mağazası App Store’dan Onavo’yu kaldırma kararı almıştı.

Takip eden aylarda ise araç Play Store’dan kaldırılmıştı. Facebook son yıllarda hem veri ihlalleri hem de haksız rekabette bulunması iddiasıyla Avrupa Birliği tarafından tepki görmüştü. Önümüzdeki günlerde Almanya ve Fransa gibi ülkelerin Facebook’a yaptırım uygulayabileceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum