Yatırım yapmaya başla!

Instagram’da Selfie Paylaşan Kişilerin Daha Huzurlu Olduğu Düşünülüyor

Yapılan bir araştırma Instagram’da selfie çekip paylaşım yapan kişilerin daha mutlu olduğunu ortaya koydu.
Instagram’da Selfie Paylaşan Kişilerin Daha Huzurlu Olduğu Düşünülüyor

Sosyal medyanın son yıllarda yaygınlaşması ile beraber insanların hayatında çok daha fazla yer etmeye başladı. İnsanlar kendi kişisel sayfalarını oluşturuyor ve bu mecralarda istediklerini paylaşabiliyor. Sosyal medyada yapılan paylaşımların büyük bölümünün altında beğenilme dürtüsü olduğu belirtiliyor. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat ve TikTok gibi başlıca sosyal mecralar dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından beğeniyle kullanılıyor.

Facebook’un sahibi olduğu Instagram, fotoğraf paylaşım uygulaması olarak en popüler mecralar arasında yer alıyor. Tanınmış insanlar ve fenomen haline gelen hesaplar kendi paylaşımlarına sıkça yer veriyor ve bazı kullanıcılar paylaşımlarına reklam alarak gelir elde ediyor.

Fotoğraf odaklı paylaşım uygulaması olarak karşımıza çıkan Instagram bazı çevreler tarafından ise tartışma konusu olmakta. Kimi çevreler sosyal medyanın hayatımıza yön verecek hale gelmesinin doğru olmadığını düşünüyor. Ancak yapılan bir araştırma ise Instagram’ın kullanıcıları daha mutlu ettiğini ortaya koydu.

Selfie Paylaşmak Mutlu Ediyor

Selfie Paylaşmak Mutlu Ediyor

Instagram’da son yıllarda yapılan paylaşımların büyük bölümünün selfie yani özçekim olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan bir araştırma profilinde sıkça selfie paylaşımlarına yer veren kullanıcıların kendilerini daha mutlu ve huzurlu hissettiğini ortaya koydu. Bu şekilde davranan kişilerin tatmin duygusunu daha fazla aldığı belirtiliyor. Human Behaviour and Emerging Technologies dergide yayınlanan makale dikkat çeken sonuçlar ortaya koyuyor.

Araştırmayı yapanların açıklamasında, “Sosyal medya teknolojisi, mutluluk gibi insan duygularının psikolojik yönlerinin kilit etkileyicisi haline geldi. Önceki araştırmalar, sosyal ağların kullanımı ve mutluluk arasındaki ilişkiyle ilgili karışık bulgular elde etmişlerdi” ifadeleri yer alıyor. Araştırmaya farklı sosyal medya platformlarından 373 kişi katılım sağladı. Bu katılımcıların yüzde 73’ü 25 yaş altı ve yüzde 22.6’sı erkeklerden oluşuyor.

Araştırmaya göre selfie paylaşan insanlar ile mutlu olmaları arasında doğru orantılı bir ilişki tespit edildi. Ayrıca bu durum özellikle selfie çekip paylaşan kişiler için geçerli olmakta. Yani paylaşılan diğer fotoğraflar için böyle bir durumun söz konusu olmadığı belirtiliyor. Yapılan paylaşımlara gelen olumsuz yorumlar ve az beğeni ise mutluluk faktörünü fazla etkilemiyor.

Araştırmayı yapan kişler sosyal medya şirketlerinin fotoğraf paylaşımı ile beraber insanların birbirleriyle etkileşiminin artırılması gerektiğini ve ödül konseptleri üzerine yoğunlaşmalarını öneriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum