Paylaşım

Instagram Sayfa Gösterim Algoritmasında Radikal Değişikliğe Gidiyor!


 

Popüler sosyal medya platformu Instagram, sayfa gösterim algoritmasını değiştirmeye hazırlanıyor. İşte detaylar…

Dünyanın en büyük sosyal medya ortamlarından birisi olan Instagram, milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Zuckerberg’in Facebook ve WhatsApp ile beraber en değerli sitelerinden biri olan Instagram, kendi içinde sürekli bir değişim yaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde Facebook ve WhatsApp’tan sonra Instagram’a da sesli ve görüntülü konuşma özelliğinin gelecek olması dikkat çeken bir gelişme olarak karşımıza çıkmıştı. Sosyal medya devinin son olarak sayfa gösterim algoritmasında önemli değişiklikler yapacağı öğrenildi.

Algoritma Eski Haline Dönüyor

Instagram Facebook tarafından satın alınmasıyla beraber algoritmasında önemli değişiklikler yapılmıştı. Daha önceden kronolojik sıralamara göre paylaşımlar gösterilirken yapılan değişiklikle, ‘Facebook Haber Kaynağı’ mantığını kullanıyordu.

Çoğunlukla en son takip ettiğiniz ve etkileşime girdiğiniz kişilerin paylaşımlarını gösteren Instagram, bundan sonra algoritmasını eskisi gibi kronolojik paylaşım sıralamasına göre düzenleyecek.

Kullanıcılardan Büyük Talep Geldi

Instagram’ın algoritmasını eskiye döndürmesinde en büyük etken milyonlarca kullanıcıdan gelen talebin etkisi olduğu belirtiliyor. Algoritmayla ilgili uzun süredir şikayet aldığı bilinen sosyal medya devinden, çok sayıda kullanıcının uzaklaştığı belirtiliyor.

Yeni algoritma henüz tüm platformda hayata geçirilmiş değil. Sadece sınırlı sayıda kullanıcı ile beta testleri yapılıyor. Bir süre daha devam edecek testlerin ardından kronolojik algoritmanın önümüzdeki günlerde tüm platformda aktif hale gelmesi bekleniyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın