Yatırım yapmaya başla!

Instagram Bazı Sanatsal Fotoğrafları Sahte Olarak İşaretliyor

Instagram’ın yanlış bilgi özelliğinin bazı sanatsal fotoğrafları sahte olarak işaretlediği belirtiliyor.
Instagram Bazı Sanatsal Fotoğrafları Sahte Olarak İşaretliyor

Facebook’un sahibi olduğu popüler sosyal medya uygulaması Instagram, kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak adına yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde Boomerang özelliğine yeni efektler eklemesi ile gündeme gelmişti. Milyonlarca kullanıcının buluşma noktası olan platform, son dönemde kötüye kullanım ile mücadele halinde.

Sahte ve manipülatif içeriklerin hızla yaygınlaşması sosyal medya kuruluşlarını önlem almaya itiyor. Instagram geçtiğimiz günlerde sahte haber ve yanlış bilgi ile mücadele etmek adına yeni bir özellik geliştirmiş ve kullanıma sunmuştu. Bu özellik ile beraber içerikler ‘sahte’ olarak işaretleniyor ve kullanıcılara bilgilendirme yapılıyor.

Uzmanlar sosyal medya devinin kullanıcıları bu şekilde bilgilendirmesini oldukça olumlu buluyor. Ancak bazı araştırmalar ise kurunun yanında yaşın da yandığını gösteriyor. Bazı sanatsal fotoğrafların Instagram tarafından sahte ibaresi ile işaretlendiği gelen bilgiler arasında.

Instagram’ın Yanlış Bilgi Özelliği Tartışma Konusu Oldu

Instagram’ın Yanlış Bilgi Özelliği Tartışma Konusu Oldu

Sosyal medya devinin fotoğrafları denetleme mekanizması bir fotoğrafçı tarafından incelendi. San Francisco’da yaşayan bir fotoğrafçı Toby Harriman, dijital sanat olarak adlandırılan bazı fotoğrafların Instagram tarafından sahte olarak işaretlendiğini fark etti. Bu uyarıdan sonra gerçek fotoğrafı görüntüleyen Harriman, renkli dağların içerisinde bir adamın görüntüsüne ulaştı. Bunun dijital sanat olduğunu belirten fotoğrafçı, Instagram’ın benzer fotoğraflara karşı da aynı tavırda olabileceği konusunda uyarıyor.

Sosyal medya devi daha önce üçüncü parti denetleyicilere gönderdiği yazıda “Topluluğumuzdan ve teknolojimizden gelen geri bildirim kombinasyonunu kullanıyoruz” ifadelerine yer vermişti. İlgili denetleyiciler sahte olduğunu düşündükleri fotoğrafları işaretliyor ve kullanıcılara görüntülemeden önce ‘yanlış bilgi’ şeklinde bir bildirim gösteriliyor. Kullanıcılar bu bilgiye rağmen içeriği görmek isterse ‘Fotoğrafı Gör’ sekmesine tıkayabilir.

Ancak bu durumun olumsuz tarafı fotoğrafların Keşfet ve #hashtag bölümlerinde gözükmüyor oluşu. Bu da söz konusu içeriğin alacağı etkileşimin önemli oranda düşmesine neden oluyor.  Araştırmacılar Instagram’ın sahte bilgiyi işaretlerden zaman zaman ileriye gittiğini düşünüyor.

Harriman ise bu konuyla ilgili açıklamasında “Dijital sanata büyük saygı duyuyorum ve onu görmek için engellere tıklamak istemiyorum.” diye konuştu. Gelen bu açıklamalar sonrası sosyal medya devinin politikasında herhangi bir yeni düzenleme yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum