Yatırım yapmaya başla!

Instagram Sahte Hesaplara Karşı Doğrulama Sistemini Devreye Sokuyor

Instagram’da sıkça rastlanan sahte hesaplara karşı artık kimlik doğrulaması istenecek.
Instagram Sahte Hesaplara Karşı Doğrulama Sistemini Devreye Sokuyor

Sosyal medya uygulamaları milyonlarca insanın başlıca iletişim ve eğlence aracı haline gelmiş durumda. Bu uygulamalar arasında son popüler olanı ise Instagram olmakta. Milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan sosyal mecra, daha iyi bir kullanım deneyimi sunmak adına sürekli yeni kararlar alıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde ABD’de 100 milyon kullanıcısının biyometrik verilerini izinsiz toplamakla suçlanmıştı.

Sosyal medya platformlarının son dönemde asılsız hesaplar ile başı fazlasıyla dertte. Bot olarak nitelendirilen bu hesaplar platformlarda yanlış bilginin yayılmasında önemli rol oynuyor. Instagram da bu hesaplardan fazlasıyla nasibini alıyor. Şirketten bu konuya yönelik yeni önlemler alınacağı açıklandı. Sosyal medya devi bot olduğu tespit edilen ve manipülatif faaliyetlerde bulunan hesaplardan doğrulama isteyeceğini duyurdu.

Sahte Hesaplara Karşı Harekete Geçiliyor

Sahte Hesaplara Karşı Harekete Geçiliyor

Instagram sahte olduğu düşünülen hesaplara karşı yeni bir adım atıyor. Yeni düzenleme ile şüpheli olduğu düşünülen hesaplardan kimlik doğrulaması talep edilecek. Bu hesaplar için “koordineli yapay davranış içine girme potansiyeli olanlar, takipçilerinin çoğu başka konumlarda olanlar veya otomasyon izi bulunan hesaplar” tanımlaması yer alıyor. Şirket kullanıcılardan resmi bir kimlik belgesi talep edecek ve gerçek kişi olup olmadıklarını doğrulamasını isteyecek.

Bu belgeyi veren kullanıcılar herhangi bir yaptırıma uğramayacak. Ancak sahte olduğu tespit edilen hesaplar Instagram tarafından askıya alınacak. Bilindiği üzere önümüzdeki Kasım ayında ABD Başkanlık Seçimleri düzenlenecek. 2016 yılındaki seçimlerde Facebook veri ihlali nedeniyle zor günler geçirmiş ve 5 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı. Benzer olayları yaşamak istemeyen sosyal medya devi önlemler almayı sürdürüyor.

Kasım seçimlerinden önce yapılan düzenlemeler ile sahte hesapların faaliyetleri ve manipülasyon yapmalarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Facebook bir süredir bu doğrulama sistemini kullanıyordu. Yapılan düzenleme ile artık Instagram’da da sahte hesaplar için aynı sistem kullanıma sunulacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum