Yatırım yapmaya başla!

Instagram’ın Reklam Ortağı 1 Milyonu Aşkın Kullanıcının Verilerini Sızdırdı

Sosyal medya devi Instagram’ın reklam ortaklarından Hyp3r’nin 1 milyonu aşkın kullanıcının verilerini izinsiz olarak sızdırdığı ortaya çıktı. Şirket reklam partneri ile olan ilişkisini kestiğini açıkladı.
Instagram’ın Reklam Ortağı 1 Milyonu Aşkın Kullanıcının Verilerini Sızdırdı

Sosyal medya uygulamaları dünya genelinde milyonlarca kullanıcının vazgeçilmezleri arasına girmiş durumda. Dijital dünyanın hızla büyümesi ile beraber insanların kişisel verilerinin büyük bölümünün bu mecralarda yer aldığına tanık oluyoruz. Şirketler kullanıcılardan veri toplamak için çeşitli izinler istiyor.

Toplanan veriler çoğunlukla kullanıcılara daha iyi bir hizmet vermek adına analiz ediliyor. Ancak zaman zaman bu verilerin kurallara aykırı şekilde toplandığı görülüyor. Sosyal medya dünyasının en popüler uygulamalarından biri olan Instagram, milyonlarca kullanıcının buluşma noktası haline geldi. Dolayısıyla bu durum gizlilik ihallerinin yaşanma olasılığını artırıyor.

Geçtiğimiz günlerde Instagram’da kullanıcıların şifreleri için risk oluşturan güvenlik açığı ortaya çıkmıştı. Şirket bu açığı kapattığını açıkladı ancak bu sefer reklam ortaklarından biri ile başı derde girdi. Pazarlama alanında faaliyet gösteren Hyp3r adlı şirketin 1 milyonu aşkın kullanıcının verilerini Instagram’dan sızdırdığı ortaya çıktı.

Kullanıcıların Verileri Sızdırıldı

Kullanıcıların Verileri Sızdırıldı

Instagram günümüzde dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından biri haline gelmiş durumda. Son derece popüler olan sosyal ağ pek çok girişim ve şirket ile ortaklıkta bulunuyor anlaşmalar yapıyor. Bu ortaklıklardan birisi sosyal ağdaki kullanıcıların verilerinin sızdırılmasına neden oldu. Hyp3r adlı bir pazarlama girişiminin sosyal medya devinden 1 milyondan fazla kullanıcının verilerini üçüncü parti ortamlara sızdırdığı ortaya çıktı.

Reklam ortağı kendisini lokasyon tabanlı pazarlama firması olarak tanıtıyor. Kullanıcıların konumlarını ve platformdaki tüm hareketlerini takip eden reklam ortağı, Instagram’da bulunan bir güvenlik açığından faydalandı. Konum bilgisine erişim sağladığı için reklam ortağının kullanıcıların paylaşımları tam olarak nereden yaptığı tespit edildi. Üstelik toplanan veriler arasında kullanıcıların paylaştığı hikayeler de yer alıyor.

Kişisel profillerini gizlemiş olan kullanıcılar için herhangi bir risk olmadığı belirtiliyor. Ancak aynı Wi-Fi ağında bulunan kullanıcılardan toplanan verilerin ağırlıklı olduğu ortaya çıktı. İddiaya göre Hyp3r 1 milyondan fazla kullanıcıya dair toplamış olduğu verileri Engage adlı uygulama ile başka şirketlere aktardı. Instagram ise yaptığı açıklama ile reklam ortaklığında bulunduğu şirketin erişimini kısıtladığını duyurdu.

Instagram Erişimi Kaldırdı

Instagram Erişimi Kaldırdı

Facebook’un Cambridge Analytica skandalı halen gündemdeki yerini tam olarak kaybetmemişken, şirketin bünyesi altında bulunan Instagram’da yeni bir veri ihlali yaşanması tepki çekti. Instagram ortaya çıkan ihlal sonucu reklam ortağı ile ilişkisini durdurduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir şirket sözcüsü, “HYP3R’nin eylemleri onaylanmadı ve politikalarımızı ihlal etti. Sonuç olarak, onları platformumuzdan kaldırdık. Ayrıca, diğer şirketlerin halka açık konum sayfalarını bu şekilde korumalarını önlemeye yardımcı olacak bir araç geliştirdik.” ifadelerinde bulundu.

Reklam ortağı Hyp3r ise yapılanların yasadışı olmadığını iddia ederek kendini savunuyor. Şirket verileri toplama izinlerinin kendilerine Facebook tarafından verildiğini söyleyerek, hizmet şartlarına aykırı bir durum olmadığını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum