Yatırım yapmaya başla!

Instagram Reklam Gelirini IGTV’deki Yayıncılar ile Paylaşmak için Harekete Geçti

Instagram’ın bir süredir üzerinde çalıştığı IGTV üzerinden para kazandırma projesi hayata geçiyor.
Instagram Reklam Gelirini IGTV’deki Yayıncılar ile Paylaşmak için Harekete Geçti

Sosyal medya uygulamaları insanların hayatında her geçen gün daha fazla yer tutuyor. Farklı zevklere yönelik hizmet veren pek çok sosyal medya uygulaması bulunuyor. Son yıllarda Instagram’ın popülerlik anlamında diğer rakiplerinden bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Facebook’un sahibi olduğu Instagram, yeni özellikler ile milyonlarca kullanıcısına daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

Şirket yüksek reklam geliri ile biliniyor. 2019 yılında elde edilen reklam geliri Facebook’u zengin etmişti. 2020 yılında da Instagram’ın büyümesini sürdürmesi bekleniyor. Sosyal medya devi bugüne kadar reklam gelirini kullanıcıları ile paylaşmış değil. Yakın geçmişte şirket YouTube’un karşısına rakip olacak yeni bir video platformu geliştirildi.

IGTV adı verilen bu bölümde 1 dakikadan daha uzun videolar paylaşılabiliyor. Instagram’ın bir süredir buraya olan ilgiyi artırmak adına çeşitli fikirler üzerinde yoğunlaştığı biliniyor. Şirket reklam gelirini buradaki yayıncılar ile paylaşmak üzere harekete geçti.

IGTV’de Para Kazanma Dönemi Başlıyor

IGTV’de Para Kazanma Dönemi Başlıyor

Sosyal medya devi uzun videoları bir araya topladığı IGTV için reklam gelirini paylaşma planını harekete geçiriyor. Şirketin gelecekte bu platformu ile YouTube’un karşısına çıkmak istediği belirtiliyor. Geçtiğimiz gün itibarıyla IGTV’deki içerik oluşturuculara reklam ortaklığı teklifi içeren bir mesaj gönderildi. Mesaja göre tıpkı YouTube’da olduğu gibi IGTV’de de reklam gelirinin yüzde 55’i içerik üreticiler ile paylaşılacak.

Instagram adına açıklama yapan yetkili Justin Osofsky, test sürecinin bahar ayları içerisinde başlayacağını söyleyerek, “Bu, içerik oluşturucuların IGTV ile para kazanmalarına yardımcı olmak için ileriye doğru atılan bir adımdır. Bunu doğru yaptığımızdan emin olmak için test etmemiz gerek. Geliştirmelere devam etmek için birkaç yaratıcıyla konuşuyoruz.” diye konuştu. Bugüne kadar IGTV’ye olan ilginin düşük olmasının sebebi yayıncılar ile herhangi bir gelir paylaşımının olmamasıydı.

Video paylaşım devi YouTube, 2019 yılında 15 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Bu gelir Facebook’un da iştahını kabartmış görünüyor. 2018 yılında kullanıma sunulan IGTV, kullanıcıların uzun videolar paylaşması için geliştirildi. Ancak fenomen kişiler bu platforma çok fazla ilgi göstermedi. Reklam gelirinin paylaşılması sonrası ilginin ne yönde değişeceğini önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum