Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Instagram, IGTV Platformu için Otomatik Oluşturulan Altyazı Desteği Sunuyor

Instagram video platformu IGTV’deki içerikler için altyazı desteği sunmaya başlıyor.
Instagram, IGTV Platformu için Otomatik Oluşturulan Altyazı Desteği Sunuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Facebook’un sahibi olduğu Instagram son yılların çok kullanılan sosyal medya uygulamalarının başında geliyor. Çok büyük bir kitle tarafından kullanılan uygulama geliştirici ekip tarafından sürekli yeni özelliklere kavuşuyor. Geçtiğimiz dönemde kullanıcıların dikey formatta uzun süreli videolar paylaşmasına imkan sağlayan IGTV platformu geliştirilmişti. Instagram’ın dünyanın dört bir yanında kullanılıyor olması pek çok farklı dilde içeriğin üretilmesine zemin hazırlıyor.

Sosyal medya devi farklı topluluklar arasındaki etkileşimi artırmak adına yeni bir özellik geliştirdiğini duyurdu. IGTV’de yer alan videolar artık altyazı desteğine sahip olacak. Instagram bu özelliğin şu an başlangıç aşamasında olduğunu ve ilerleyen dönemde daha fazla ülkede dil desteği ile beraber sunulacağını açıkladı.

Instagram’dan Altyazı Desteği

Instagram’dan Altyazı Desteği

IGTV’de yer alan videolar için ilk etapta 16 dil için altyazı desteği sunulacak. Facebook’tan bir sözcü ilerleyen dönemde sundukları dil desteğinin sayısını artıracaklarını ve yapay zekadan güç aldıklarını belirtti. Sözcü açıklamasında, “Altyazıları daha fazla kişi kullandıkça, yapay zeka algoritması gelişecek ve böylelikle kaliteyi artırmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu. Bu sayede kendi dilleri dışında içerikleri izleyen kullanıcılar için yararlı bir hizmet sunulmuş olacak.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere videolardaki altyazı oluşturma özelliği gücünü makine öğrenmeden alıyor. Yapay zeka videodaki konuşmaları algılayacak ve otomatik olarak altyazı haline getirebilecek. Facebook ilk olarak 2016 yılında reklamlar için otomatik altyazı oluşturacak bir ürün geliştirdiğini duyurmuştu. Ancak Facebook’un geliştirmiş olduğu çeviri ürünlerinin istenen seviyede olmadığı belirtilmişti.

Özellikle pek çok kelimenin alakasız bir şekilde çevrilmiş olması kullanıcıların tepki göstermesine neden olmuştu. Ayrıca işitme engelli kullanıcılar için yapılan yanlış çeviriler sorun yaratmıştı. Facebook ise yaşanan sorunların farkında olduğunu ve ileriye dönük olarak çeviri ürünlerini iyileştirmenin yollarını aradığını belirtiyor.

Şirket ayrıca geçtiğimiz ay wav2vec 2.0 adında yeni bir yazılım geliştirdiğini ve 10 dakikalık veri etiketleri ile başarılı çeviriler yaptığının altını çiziyor. İlerleyen yıllarda makine öğreniminin gelişmesi ile beraber altyazı deneyiminde büyük iyileştirmeler yapılması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu