Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Instagram Görme Engellilerin de Uygulamayı Kullanmasına Yönelik Özellik Geliştirdi

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, görme engellilerin de yararlanabileceği bir platform haline geliyor.
Instagram Görme Engellilerin de Uygulamayı Kullanmasına Yönelik Özellik Geliştirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Sosyal medya uygulaması Instagram, daha geniş kullanıcı kitlesine daha iyi bir uygulama deneyimi sunmak için durmaksızın çalışıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde sahte takipçi ve beğeni yapan hesapları uzaklaştırmaya başlamış, pek çok kullanıcı bu kararı memnuniyetle karşılamıştı.

Platformun son olarak yaptığı duyuruyu ise sosyal sorumluluk örneği olarak gösterebiliriz. Instagram yaptığı açıklama ile görme engellilerin de uygulamayı kullanmasını sağlayacak yeni bir özellik üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Uygulamaya eklenecek olan yeni araçlar sayesinde görme engelli kullanıcılar, görüntülenen resimlerle ile ilgili tanımları dinleyebilecekler.

Görme Engelliler için Instagram Kullanımı Yolda

Görme Engelliler için Instagram Kullanımı Yolda

Popüler uygulama, görme engellilerin de platformdan yararlanması için özel teknolojiler geliştiriyor. Bunlardan ilki nesne tanımlama teknolojisi olarak tanımlanıyor. Bu teknoloji ile görüntüde yer alan nesneler, görme engelli kullanıcılara ses kaydı ile dinletilmiş olacak. Kullanıcılar özellikte haber akışı, keşfet ve profil resmi bölümlerinde yararlanma imkanı bulacaklar.

Şirketin geliştirdiği bir diğer özellik ise görme engelli kullanıcıların kendi tanımlarını oluşturmasına olanak sağlıyor. Kullanıcılar resim yükleme ya da kendi bio bölümlerini doldururken bunu sesli olarak gerçekleştirebilecekler. Instagram sahip olduğu yapay zeka sayesinde bu hizmeti sağlamış olacak.

Özellik Yakın Zamanda Kullanıma Sunulacak

Özellik Yakın Zamanda Kullanıma Sunulacak

Instagram’ın geliştirmiş olduğu özellik henüz kullanıma sunulmuş değil. Daha önce Facebook’un kullanmaya başladığı bu özellik önümüzdeki günlerde Instagram kullanıcılarına sunulmuş olacak. Böylede görme engelliler için uygulama deneyimi en üst seviyeye çıkması amaçlanıyor.

Şirket sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Instagram’ı görme engelliler için geliştirmekten gururluyuz. Bugünden itibaren haber akışı, keşfet ve profil sayfalarına alternatif metinler ekliyoruz. Böylece görme engelliler, fotoğrafta ne olduğunu dinleyebilecekler.” ifadeleri ile gelecek olan özelliği duyurmuş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu