Yatırım yapmaya başla!

Instagram Engelleme ve Yorum Sistemlerini Çok Daha İşlevsel Hale Getirmek için Kolları Sıvadı

Sosyal medya devi Instagram, rahatsızlık veren kullanıcılar için daha etkin bir engelleme sistemi geliştiriyor.
Instagram Engelleme ve Yorum Sistemlerini Çok Daha İşlevsel Hale Getirmek için Kolları Sıvadı

Son yılları en popüler sosyal medya uygulamalarının başında Instagram geliyor. Uygulama milyonlarca kişi tarafından beğeniyle kullanılmakta. Bununla beraber kötüye kullanım oranlarında da gözle görülür bir artış söz konusu. Şirket kullanıcılarının mağdur olmaması adına yeni önlemler almaya devam ediyor. Yine de rahatsız edici hesapların önüne tam olarak önüne geçildiğini söylemek zor.

Şirket geçtiğimiz günlerde hesap güvenliği adına yeni bir kurtarma sistemi geliştirdiğini duyurmuştu. Sosyal medya devi bu sefer kullanıcılarının rahatsız edilmemesi adına yeni bir engelleme sistemi geliştirdiğini açıkladı. Cezaların daha etkin ve caydırıcı olmasını isteyen Instagram ekibi, yapay zeka yardımı ile yeni bir yaptırım seçeneği ortaya koyuyor.

Kişiye Özel Yorum Engelleme Sistemi Geliyor

Kişiye Özel Yorum Engelleme Sistemi Geliyor

Instagram’da siber zorbalığa maruz kalmamak adına abartılı etiket kullanımı yapan ve kullanıcıları rahatsız eden içerikleri paylaşanlara karşı bir takım yaptırımlar uygulanabilir ‘Shadow Ban’ adı verilen sistem kişiler özelinde kullanılabilir hale geliyor. Yapılan engelleme ile kullanıcılar rahatsız oldukları kişiye ceza verebilecek.

Yapay zeka ile otomatik olarak engellenen yorumlar kullanıcılar tarafından da engellenecek ve yapılan yorumlar sadece engelleyen ve engellenen kişi tarafından görülebilecek.

Bunun dışında herhangi bir kişi tarafından söz konusu yorum ve paylaşımları görmek mümkün olmayacak. Ceza verilen kullanıcılar o kişinin ne zaman aktif olduğunu göremeyecek. Instagram’ın bu özelliğe ek güvenlik önlemleri getirmesi de bekleniyor.

Instagram Yorumdan Önce Uyaracak

Instagram Yorumdan Önce Uyaracak

Sosyal medya devi yapay zeka alanında büyük yatırımlar yapmakta. Makine öğrenmeden faydalanan şirket bunu kendi platformunda kullanıyor ve kötüye kullanıma karşın etkin bir mücadele veriyor. Yapay zeka bu sefer saldırgan yorumlar yazan kişileri uyarmaya hazırlanıyor.

Yorum içeriklerinde şiddet ve tepki çekmesi muhtemel ifadeler kullanan kişiler yapay zeka ile tespit edilecek ve “Bu yorumu gerçekten göndermek istiyor musunuz?” mesajı ile uyarılacak.

Bir anlık sinir ile tansiyonu yükseltecek yorumlarda bulunan kullanıcılara durma seçeneği sunulmuş olacak. Kişiler atmış olduğu yorumları bu aşamada geri alabilecek ve kimse görmemiş olacak. Şirket bu tarz yorum yapan kullanıcılara sert yaptırım uygulamak yerine onları doğru davranışa teşvik etmek istiyor gibi görünüyor.

Siber saldırıların önünü kesmek isteyen sosyal medya devi şu an için yeni özelliklerini kendi çalışanları yardımıyla test ediyor. Yakın zamanda tüm platforma yeni ceza ve uyarı sistemlerinin sunulması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum